Frank Media․ Ինչի մասին են բանկիրները զգուշացրել Պուտինին 1 ամիս առաջ
Ուկրաինայում ռուսաստանյան զորքերի հատուկ գործողությունից մեկ ամիս առաջ ՌԴ պետական բանկերի եւ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները գնահատել են տնտեսության համար պատժամիջոցների կոշտ տարբերակի հնարավոր հետեւանքները։
Այս մասին Frank Media-ին պատմել են բանկերի կողմից երկրի ղեկավարության համար պատրաստած նյութերի բովանդակությանը ծանոթ չորս աղբյուր։
Բանկիրներն իրենց գնահատականը ներկայացրել են կառավարությանն ու նախագահ Վլադիմիր Պուտինին։ Զեկույցը պատրաստում էին Սբերբանկի, ՎՏԲ-ի եւ Կենտրոնական բանկի թիմերը։ Միանգամից երեք աղբյուր հավաստիացրել է, որ ֆինանսիստների համար կարեւոր էր իշխանություններին ցույց տալ Ուկրաինայի հետ հակամարտության հետագա սրման տնտեսական հետեւանքները։
«Ռուսաստանի կողմից Դոնեցկի եւ Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների անկախության ճանաչումն այն ժամանակ դիտարկվում էր որպես ամենակոշտ սցենար։ Անգամ ամենակատաղի երեւակայություն ունեցող մասնակիցները չէին կարող պատկերացնել, թե դա ինչ հետեւանքների կհանգեցնի»,- նշել է նյութերին ծանոթ աղբյուրը։
Պետական բանկերից յուրաքանչյուրը եւ կարգավորիչ մարմինը պատրաստում էին ազդեցության մասին իրենց սեփական գնահատականը՝ ի վերջո բոլոր երեքը համատեղելով մեկ շնորհանդեսի մեջ:
«Մենք հրապարակում ենք դրա հիմնական կետերը, որոնք մեզ հաջողվել է հավաքել եւ հաստատել տարբեր գերատեսչությունների աղբյուրների հետ զրույցում (բոլորն էլ նախընտրել են անանուն մնալ)»,- գրում է Frank Media-ն:
Ֆինանսիստները համակարծիք են եղել, որ կոշտ պատժամիջոցները կհանգեցնեն.