Bloomberg. ԵՄ-ն շտապում է սահմանափակել նավթի գները Ռուսաստանի Դաշնությունում մասնակի մոբիլիզացիայի հայտարարությունից հետո
Սպտ 23, 2022 13:28
ԵՄ երկրները փորձում են մի քանի շաբաթվա ընթացքում պայմանավորվել ռուսական նավթի գնի սահմանաչափի ներդրման շուրջ Ռուսաստանում մասնակի մոբիլիզացիայի հայտարարությունից հետո։ Այս մասին հինգշաբթի հայտնել է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նրանց կարծիքով ՝ այդ միջոցը, ամենայն հավանականությամբ, կներառվի հակառուսական պատժամիջոցների նոր փաթեթում։ Միևնույն ժամանակ, մանրամասները դեռ համաձայնեցվում են, և դրական արդյունքը երաշխավորված չէ, քանի որ ԵՄ երկրներն ունեն տարբեր էներգետիկ կարիքներ- նշում են աղբյուրները։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը հայտնել էր, որ ԵՀ-ն մտադիր է առաջիկա օրերին ԵՄ խորհրդին առաջարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթ։ Բրյուսելն ակնկալում է, որ ԵՄ առաջնորդները կփորձեն քաղաքական փոխզիջման հասնել այս նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ հոկտեմբերի 7-ին Պրահայում ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում: