Ի ՞ նչ արտասահմանյան պահեստամասեր են պակասում Lada-ին և Kamaz-ին. ինֆոգրաֆիկա
Պատժամիջոցները, մատակարարման շղթայի ընդհատումները և արտասահմանյան ընկերությունների կողմից Ռուսաստանում գործունեության դադարեցումը ազդել են ռուսական ավտոմոբիլային ձեռնարկությունների աշխատանքի վրա:
Օրինակ՝ «ԱվտոՎԱԶ»-ի աշխատակիցները ապրիլի 4-ից 24-ը կգնան պլանային կորպորատիվ արձակուրդի, իսկ դրանից հետո կանցնեն քառօրյա արձակուրդի։ Գործարանին մոտ կանգնած Autonews.ru-ի աղբյուրների համաձայն, եթե խնդիրները շարունակվեն, տեսականորեն գործարանը կկարողանա արտադրել միայն ընտրված մոդելներ՝ մեխանիկական փոխանցումատուփով։ Ընկերությունը էլեկտրոնիկայի մի մասը ստանում  էր գերմանական Bosch ընկերությունից, որը առայժմ դադարեցրել է պահեստամասերի մատակարարումները Ռուսաստան։
Նմանատիպ իրավիճակում և KAMAZ- ը,  Autonews.ru-ի տրամադրության տակ էր գործարանի նամակներից մեկը, որն ուղարկվել էր գործընկերներին մարտի սկզբին: Ընկերությունը նշել է, որ «աշխարհում տիրող իրավիճակի և որոշ արտասահմանյան արտադրողների կողմից ապրանքների մատակարարման դադարեցման պատճառով» KAMAZ-ի կառույցներում բաղադրիչների որոշակի պակաս է կա: