Ռուսաստանից նավթ տեղափոխելու համար գնվել է մինչև 109 լցանավ․ Financial Times
Ռուսաստանը հարյուրից ավելի տանկեր է գնե լ՝ նավթ վաճառելու և Հնդկաստան, Չինաստան և Թուրքիա մատակարարելու համար ՝ արևմտյան պատժամիջոցների ֆոնին,- գրում է Financial Times-ը ՝ վկայակոչելով նավերի միջնորդներին և վերլուծաբաններին, որոնց հետ զրուցել են։
Գրանցողները նկատել են անանուն կամ նոր գնորդների աճ, սովորաբար 12-ից 15 տարեկան տանկերներ, որոնք ակնկալվում է, որ շահագործումից կզրկվեն առաջիկա մի քանի տարիներին, հրատարակությանը ասաց Braemar-ի հետազոտության ղեկավար Անուպ Սինգհը: «Սրանք գնորդներ են, որոնց մենք ՝ որպես երկարամյա բրոքերներ, ծանոթ չենք։ Մենք վստահ ենք, որ այդ նավերի մեծ մասը նախատեսված է Ռուսաստանի համար»,- ասաց նա։
Բրաեմարի խոսքով ՝ այս տարի Ռուսաստանի համար ուղղակիորեն կամ միջնորդների միջոցով ձեռք է բերվել ավելի քան հարյուր նավ։ Այս տարի Ռուսաստանի հետ կապված օպերատորները գնել են մինչև 29 սուպերտանկեր (հայտնի են որպես VLCC), որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է տեղափոխել ավելի քան 2 միլիոն բարել նավթ։ Ըստ Braemar-ի բրոքերի տվյալների ՝ գնվել են նաև 31 Suezmax չափի տանկեր (յուրաքանչյուրը կարող է տեղափոխել մոտ 1 մլն բարել) և 49 Aframax (մոտ 700,000 բարել) տանկեր ՝ ընդհանուր 109 նավով։