Apple-ի կապիտալիզացիան մեկ օրում աճել է ռեկորդային 191 մլրդ դոլարով. Business Insider
Ամերիկյան Apple կորպորացիայի շուկայական արժեքը հինգշաբթի աճել է ռեկորդային 191 մլրդ դոլարով ՝ հոկտեմբերին ԱՄՆ-ում գնաճի տեմպերի դանդաղման պատճառով։ Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Business Insider պորտալը։
Ինչպես նշում է պորտալը, ընկերության սեփական կապիտալի արժեքի նման արագ աճը ՝ 8,9%-ով մեկ օրում, ի լրումն գնաճի նորությունների, նպաստել են նաև շուկայի մասնակիցների սպասումները ՝ կապված ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի տոկոսադրույքի դանդաղման հետ:
Հինգշաբթի օրը կորպորացիայի «ամերիկյան ընկերության համար ռեկորդային» օրական շահույթի արդյունքում կորպորացիայի ընդհանուր շուկայական արժեքը գերազանցել է 2,3 տրիլիոն դոլարը, ինչի արդյունքում Apple-ը դարձել է «համաշխարհային ֆոնդային բորսաներում ցուցակված ամենաթանկ ընկերությունը», — նշում է պորտալը։
Հինգշաբթի օրը ԱՄՆ Աշխատանքի նախարարությունը հայտնել է, որ հոկտեմբերին տարեկան կտրվածքով ԱՄՆ-ում սպառողական գներն աճել են 7,7%-ով։ Մեկ ամիս առաջ այս ցուցանիշը կազմում էր շուրջ 8,2%։
Apple-ը հիմնադրվել է 1976 թվականի ապրիլի 1-ին Սթիվ Վոզնյակի և Սթիվ Ջոբսի կողմից։ Ձեռնարկությունը ֆինանսավորելու համար Ջոբսը վաճառեց իր մեքենան, իսկ Վոզնյակը ՝ թանկարժեք հաշվիչ: Այսօր ընկերությունը արտադրում է iPhone սմարթֆոններ, iPad պլանշետներ, iMac համակարգիչներ, MacBook նոութբուքեր և բարձր տեխնոլոգիական այլ սարքավորումներ։ Կորպորացիան, որի կենտրոնակայանը գտնվում է ԱՄՆ Կուպերտինոյում (Կալիֆորնիա) խոշորագույններից մեկն է աշխարհում։