Ուկրաինան էլեկտրաէներգիայի առաջին փորձնական գնումն է կատարել Սլովակիայից
Ուկրաինան էլեկտրաէներգիայի առաջին փորձնական գնումն է կատարել Սլովակիայից։ Այս մասին ուրբաթ հաղորդվում է Ուկրաինայի էներգետիկ ընկերության (JSC ECU) կայքում։
«Ուկրաինայի էներգահամակարգին աջակցելու նպատակով պետական ​​էներգետիկ թրեյդեր «Ուկրաինայի էներգետիկ ընկերությունը» իրականացրել է Սլովակիայից էլեկտրաէներգիայի առաջին փորձնական մատակարարումը։ 1 ՄՎտ հզորությամբ փաստացի ներմուծումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 27-ին»,- ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։ Ներմուծման իրավունքը, ըստ ընկերության կայքի, ԲԸ ECU-ն ստացել է միջպետական ​​էլեկտրացանցեր մուտք գործելու բաց աճուրդի արդյունքում, որն անցկացվել է հոկտեմբերի 25-ին Ազգային էներգետիկական Ukrenergo ընկերության կողմից։
Կիևում նախապես չէին բացառել, որ ջեռուցման այս սեզոնը կարող է դիմել Եվրոպայից էլեկտրաէներգիա ներկրելուն։ Ukrenergo-ի գործադիր տնօրեն Վլադիմիր Կուդրիցկին ասել է, որ նման հնարավորություն կա, քանի որ Ուկրաինայի և Եվրոպայի միջև կա համաձայնագիր առևտրային էլեկտրաէներգիայի փոխանակման մասին, որը նախատեսում է մինչև 400 ՄՎտ արտահանում և մինչև 500 ՄՎտ ներմուծում։