Reuters. Գերմանիայի կառավարությունը չեղարկել է սպառողների համար գազի հավելավճարը
Գերմանիայի կառավարությունը համապարփակ որոշում է ընդունել երկրում գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գների հարցի վերաբերյալ։ Երկրի իշխանությունները, մասնավորապես, չեղարկել են վերջնական սպառողներից հումքի համար նախապես նախատեսված վճարը, հայտնում է Reuters-ը ՝ վկայակոչելով գերմանական կաբինետի աղբյուրը։
Գործակալության տվյալներով ՝ Գերմանիայի կառավարությունը նման քայլի է դիմել ՝ կանխելու գազի գնի հետագա բարձրացումը։ Մյուս կողմից, այժմ Գերմանիայի իշխանությունները ստիպված կլինեն զգալիորեն մեծացնել տնային տնտեսությունների և ձեռնարկությունների էներգետիկ անվտանգությանն աջակցելու ծախսերը։
Սեպտեմբերի 27-ին Frankfurter Allgemeine Zeitung-ը տեղեկացավ գերմանական կառավարության պլանների մասին ՝ հրաժարվել սպառողներից գազ հավաքելու գաղափարից: Ազատ դեմոկրատական ​​կուսակցությունը պնդում էր, որ գներն իջեցնելու համար նախ պետք է ավելացնել էներգակիրների մատակարարումը։ Միայն դրանից հետո, ըստ խմբակցության ներկայացուցիչների, հնարավոր կլինի խոսել պետական ​​աջակցության լրացուցիչ միջոցառումների մասին, այդ թվում ՝ Uniper-ի նման էներգախնայողության ծախսերի մասին։