Հայտնի է Եղիսաբեթ II-ի ժառանգների ժառանգած հարստությունը․ CNN
Բրիտանական նոր թագավոր Չարլզ III-ի որդին ՝ արքայազն Ուիլյամը, Էլիզաբեթ II-ի մահից հետո մասնավոր կալվածք է ստացել Կորնուոլի դքսությունում։ Ընդհանուր առմամբ, այս դքսությունը ունի գրեթե 140,000 ակր (մոտ 57,000 հեկտար) հող, որի մեծ մասը գտնվում է Անգլիայի հարավ-արևմուտքում: Ինչպես նշում է CNN-ը, թագավորական ընտանիքի կարողությունը ՝ առնվազն 21 միլիարդ դոլարի չափով, այժմ կարող է հիմնականում տնօրինվել Չարլզ III-ի և նրա ժառանգորդի կողմից։
Իրավահաջորդության գիծը արքայազն Ուիլյամին, ով դարձավ բրիտանական գահի հերթում առաջինը, հարստացրեց 1,2 միլիարդ դոլարով, ահա թե որքան է գնահատվում նրա նոր ունեցվածքը։ Նստավայրը հիմնադրվել է 1337 թվականին Էդվարդ III թագավորի կողմից։ Դրանից ստացված եկամուտը «օգտագործվում է ֆինանսավորելու պետական, մասնավոր և բարեգործական գործունեությունը» Կորնուոլի դուքսի, ով դարձել է արքայազն Ուիլյամը։ Գործող թագավորը 1760 թվականի համաձայնագրով շուրջ 19 միլիարդ դոլար արժողությամբ ակտիվներից ստացված հասույթը փոխանցում է կառավարությանը ՝ «Ինքնիշխան դրամաշնորհ» կոչվող մի մասի դիմաց:
Վերջին ֆինանսական տարում թագավորական ակտիվներից ստացված շահույթը կազմել է մոտավորապես 361 մլն դոլար, որից մոտ 100 մլն դոլարը գանձապետարանը վերադարձրել է Եղիսաբեթ II թագուհուն դրամաշնորհի տեսքով։ Այդ միջոցների մեծ մասն ուղղվում է թագավորական ընտանիքի ունեցվածքի պահպանմանը և նրանց անձնակազմի վճարմանը։Թագավորը կարող է ծախսել միայն ինքնիշխան դրամաշնորհը թագավորական պարտականությունների վրա: Նրանց և նրանց ժառանգին չի թույլատրվում շահույթ ստանալ իրենց համապատասխան դքսությունների ակտիվների վաճառքից:
Ոչ արքայազն Ուիլյամը, ոչ թագավորը չեն հարկվել իրենց ունեցվածքի համար, բայց երկու դքսություններն էլ կամավոր եկամտահարկ են վճարել 1993 թվականից:
Ինչպես նշել է թագավորական ֆինանսների մասին գրքի հեղինակ Լորա Քլենսին, այս վճարումը ֆիքսված չէ դրույքաչափով, հայտարարագրված չէ նաև եկամտի չափը, որից վճարվում է։
Չարլզ III-ը պաշտոնապես հռչակվել է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր սեպտեմբերի 10-ին ՝ իր մոր ՝ Եղիսաբեթ II-ի մահից 2 օր անց, ով կառավարել է Մեծ Բրիտանիան 70 տարի։