Bloomberg. ԵՄ վարկատուները հրաժարվել են «Нафтогаз»-ին վարկերի վճարման հետաձգում տրամադրել
Արևմտյան մի խումբ վարկատուներ, այդ թվում ՝ Եվրամիության (ԵՄ) ներկայացուցիչներ, հրաժարվել են ուկրաինական «Նավթոգազ» պետական ​​ընկերությանը ընկերության պարտքի վերակառուցման համար արտոնյալ ժամկետ տրամադրել: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով իր աղբյուրին։
Պարտքի վերակառուցման վերաբերյալ Naftogaz-ի առաջարկը մերժել են օտարերկրյա վարկատուները, որոնց խորհուրդ են տվել ամերիկյան Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP իրավաբանական ընկերության վերլուծաբանները: Մինչ այդ, արևմտյան վարկատուների խումբը նույնպես արգելափակել էր մայր գումարի և տոկոսների վճարումների հետաձգումը ընդհանուր 835 մլն դոլարի չափով, որի համաձայն ՝ Naftogaz-ի ղեկավարությունը չկարողացավ փակել առկա պարտքը,- նշվում է հոդվածում։
«Վարկատուների մի խումբ, որոնց խորհուրդ է տվել Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP-ն, համաձայն չեն վերակազմավորման առաջարկի հետ, քանի որ կարծում են, որ ընկերությունը կարող է վճարումներ կատարել: Խումբը նաև բավականաչափ ազդեցություն ունի, որպեսզի թույլ չտա Naftogaz-ին ստանալ վարկատուների 75%-ի աջակցությունը, որն անհրաժեշտ է վերակազմավորումը հաստատելու համար։Ուկրաինայի կառավարությունը պահանջել է երկրի խոշորագույն էներգետիկ ընկերությունից երկու տարով սառեցնել պարտքի վճարումները՝ արտասահմանից գազի գնումների վրա գումար խնայելու համար։ Այս քայլը փաստացի արգելեց Naftogaz-ի ղեկավարությանը պարտատոմսերի սեփականատերերին վճարումներ կատարել: Հաշվի առնելով այս գործոնները ՝ մի խումբ օտարերկրյա վարկատուներ ներկայացրել են ուկրաինական ընկերության պարտքի սեփական պլանը, սակայն դեռևս չեն սկսել հրապարակել կոնկրետ կետեր,- եզրափակվում է գրառման մեջ։