Եվրոպայում գազի շուկայում այս տարի լարված իրավիճակ է սպասվում․ Bloomberg
TotalEnergies էներգետիկ ընկերության ղեկավար Պատրիկ Պույանեն ասել է, որ Եվրոպայում գազի շուկան այս տարի լարված իրավիճակ է սպասվում։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
Նրա խոսքով ՝ 2024 թվականին Եվրոպայի երկրները ստիպված կլինեն համալրել իրենց պաշարները ՝ առանց ռուսական մատակարարումների։ Նա հավելել է, որ 2023 թվականին եվրոպական երկրները Ռուսաստանից ավելի քիչ գազ կստանան, քան նախորդ տարի, և ստիպված կլինեն հեղուկ բնական գազ (LNG) ներկրել մեծաքանակ։ Պույենն ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է դիվերսիֆիկացնի էներգիա մատակարարողներին երկարաժամկետ պայմանագրերի միջոցով:
Պույենն ասել է նաև, որ տարածաշրջանում դիզվառելիքի պակասի վտանգ չի տեսնում։ Նրա խոսքով ՝ TotalEnergies-ը նախատեսում է առաջնահերթություն տալ դեպի Եվրոպա առաքումները իր նավթավերամշակման գործարաններից, այդ թվում՝ Սաուդյան Արաբիայում: Այնուամենայնիվ, նա պարզաբանեց, որ դա կբերի լրացուցիչ տրանսպորտային ծախսեր։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Եվրամիությունում գազի արժեքի կարգավորման նոր մեխանիզմների ուժի մեջ մտնելու ակնկալիքով, Միջմայրցամաքային բորսան հայտարարել է Լոնդոնում զուգահեռ շուկա ստեղծելու պլանների մասին, որը թրեյդերներին թույլ կտա խուսափել հնարավոր դժվարություններից ՝ կապված գների առաստաղի ներդրում: