Աֆրիկայի ֆինանսական և տեխնիկական գործընկերները պատրաստվում են երկրին տրամադրել 30 միլիարդ դոլար պարենային ինքնիշխանությունն ապահովելու համար. TACC
Աֆրիկայի ֆինանսական և տեխնիկական գործընկերները պատրաստվում են երկրին տրամադրել 30 միլիարդ դոլար պարենային ինքնիշխանությունն ապահովելու համար։ Գործընկերները ստանձնել են համապատասխան պարտավորություն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը ՝ Աֆրիկյան զարգացման բանկի նախագահ Ակինվումի Ադեսինին հղումով։
«Զարգացման գործընկերները ժամանել են Դակարի երկրորդ գագաթնաժողովին: Գործընկերները լսել են և կգործեն: Նրանք 30 մլրդ դոլար կհատկացնեն առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում գյուղատնտեսության զարգացման ազգային ծրագրերի իրականացման համար»,- ասել է բանկի ղեկավարը։
2022 թվականի օգոստոսի 27-ին Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան հայտարարեց, որ երկիրը առաջիկա երեք տարիների ընթացքում 30 միլիարդ դոլար կհատկացնի աֆրիկյան երկրների զարգացման համար։ Նրա խոսքով, միջոցները կուղղվեն առաջին հերթին մարդկային կապիտալում ներդրումների վրա։ Օրինակ՝ Արեւելյան Ասիայի պետությունը ներդրումներ կանի աֆրիկյան երկրների քաղաքացիների կրթության համար։ Տարածաշրջանը պետք է պատրաստի առնվազն 300,000 մասնագետ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, առողջապահությունը, կրթությունը և իրավունքը: Վարչապետն ընդգծել է, որ Ճապոնիան նախատեսում է համակողմանիորեն աջակցել Աֆրիկայի զարգացմանը։