Lexus-ի նախագահը կփոխարինի Ակիո Տոյոդային Toyota Motor Corporation-ի նոր գործադիր տնօրենի պաշտոնում․ Bloomberg
Lexus-ի նախագահ Կոջի Սատոն ապրիլի 1-ից կփոխարինի Ակիո Տոյոդային (ընկերության հիմնադրի ծոռը) Toyota Motor Corporation-ի նոր գործադիր տնօրենի պաշտոնում։ Այս մասին հաղորդվում է ընկերության կայքում։
66-ամյա Տոյոդան, ով գլխավոր տնօրենն է 2009 թվականից, կմնա Toyota-ի ղեկավարության մեջ ՝ փոխարինելով Տակեշի Ուչիյամադային որպես խորհրդի նախագահ։ Bloomberg-ը նշում է, որ Սատոն շրջադարձային կետում կգլխավորի Toyota-ն: Մինչ աշխարհի մյուս առաջատար ավտոարտադրողները խաղադրույքներ են կատարում էլեկտրական մեքենաների վրա, Toyota-ն գնում է իր ճանապարհով ՝ շարունակելով ներդրումներ կատարել հիբրիդների, ջրածնային շարժիչով մեքենաների և ավանդական այրման շարժիչներով մեքենաների զարգացման մեջ:
Toyota-ն նաև նախատեսում է 31 միլիարդ դոլար ծախսել մինչև 2030 թվականը 30 էլեկտրական մեքենա ստեղծելու համար, սակայն նրա ներկայիս գործադիր տնօրենը բազմիցս ասել է, որ էլեկտրական մեքենաները միակ ճանապարհը չեն, որ կարող է աճել ավտոարդյունաբերությունը:
Քաջիո Սատոն ավարտել է Տոկիոյի Վասեդա համալսարանը, որտեղ նա ստացել է բակալավրի կոչում մեքենաշինության ոլորտում։ 1992 թվականի ապրիլից աշխատում է Toyota Motor Corporation-ում։ 2016 թվականի սկզբին նա նշանակվել է Lexus International Co.-ի գլխավոր ինժեներ և հաջորդ տարի նշանակվել նախագահի պաշտոնում: 2020 թվականի սեպտեմբերին Սատոն նշանակվեց նաև Gazoo Racing-ի նախագահ ՝ Toyota-ի ավտոսպորտի բաժինը: