ԵՄ-ն ցանկանում է պատժամիջոցների նոր փաթեթով սահմանափակումներ մտցնել ռուսական անօդաչու թռչող սարքերի նկատմամբ. Bloomberg
Եվրամիությունը դիտարկում է Ռուսաստանում անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) սահմանափակումներ սահմանելու հարցը ՝ հակառուսական պատժամիջոցների հաջորդ փաթեթի շրջանակներում։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրներին։ Ինչպես նշում է գործակալությունը, ԵՄ-ն, որպես Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների մաս, դիտարկում է նաև տեխնոլոգիաների, ներդրումների և ծառայությունների մատուցման հետագա սահմանափակումներ մտցնելու հնարավորությունը։ Նշվում է, որ Բրյուսելը մտադիր է հաստատել պատժամիջոցների նոր փաթեթը մինչև ԵՄ առաջնորդների առաջիկա հանդիպումը։
Ավելի վաղ Politico թերթը, հղում անելով դիվանագետներին, գրել էր, որ Եվրահանձնաժողովն ու ԵՄ երկրները քննարկել են Ռուսաստանի դեմ սահմանափակումների իններորդ փաթեթի պատրաստումը։ Պատժամիջոցային ցուցակներում առաջարկվում է ավելացնել 180 պաշտոն։ Հրատարակության համաձայն ՝ հակառուսական նոր սահմանափակումները կարող են ազդել տեխնոլոգիայի, ֆինանսների և լրատվամիջոցների ոլորտների վրա։