ԱՄՆ-ը վերացնում է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մի մասը
Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարարությունը թարմացրել է իր ընդհանուր լիցենզիան, որը զիջումներ է մտցնում Ռուսաստանի քաղաքացիական ավիացիայի ավիաընկերությունների հետ գործարքներ իրականացնելու համար,- ասվում է գերատեսչության կայքում։ Փաստաթղթում նշվում է, որ ամերիկյան ընկերությունները իրավունք կստանան գործարքներ իրականացնել Միացյալ ավիաշինական կորպորացիայի (UAC), «Իրկուտ», «Տուպոլև» ՓԲԸ-ի և «Ավիացիոն համալիրի» հետ։ Գործարքների պայմանը Ռուսաստանի սահմաններից դուրս ինքնաթիռների գրանցումն է և փոխանցված տեխնոլոգիաների օգտագործումը միայն քաղաքացիական ավիացիայի համար։
Ավելի վաղ ՌԴ տրանսպորտի նախարարությունը 20 ավիաընկերությունների հետ պայմանագրեր է կնքել փետրվարի 24-ից հուլիսի 1-ը չեղարկված ներքին չվերթների, ինչպես նաև փետրվարի 24-ից հոկտեմբերի 31-ը միջազգային չվերթների համար ուղևորներին վերադարձնելու համար։Մինչ այս տրանսպորտի նախարարությունը հայտարարել էր ռուսական բոլոր ինքնաթիռները ներքին ռեգիստր տեղափոխելու մասին։