Գործարար միջավայրի բիզնես գնահատականը վերջին տասը տարվա ամենացածր մակարդակին է հասել մարտին
Ցուցանիշը հաշվարկվել է Ռուսաստանի արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության անդամ ընկերությունների հարցման արդյունքների հիման վրա: Դրա սահմանային արժեքը 50 միավոր է (անփոփոխ): Ընթացիկ արդյունքները կարող են վկայել տնտեսության մեջ նոր ճգնաժամի սկզբի մասին,- կարծում են միությունից։ Հետազոտությունը ցույց է տվել , որ գործարարների մեծ մասը մտահոգված է գնաճով։ Բացի գների աճից, ընկերությունները վտանգներ են տեսնում իրենց գործունեության համար՝ կապված լոգիստիկայի խնդիրների ու սահմանափակումների, ինչպես նաև արժույթի և արժեթղթերի շուկաների անկայունության հետ:
Արտադրված ապրանքների շուկայական ինդեքսը մարտին ընկել է  6,9 նիշով։ Դրա արժեքը, ըստ հարցման արդյունքների, 40 միավոր է։ Փետրվարին ստացված արժեքից առավելագույն շեղումը «գնման գին» ցուցիչում է, որը նվազել է 22 կետով։ Հարցվածների 88%-ը նշել է, որ գները բարձրացել են, հարցվածների ընդհանուր թվի երկու երրորդը նշել է, որ «գները մեկ ամսվա ընթացքում զգալիորեն աճել են»։ Ստեղծված իրավիճակը հանգեցրել է պահանջարկի կրճատման։ Ավելին, ընկերությունները նկատել են հետաքրքրության նվազում հիմնականում իրենց ապրանքների կամ ծառայությունների նկատմամբ։ Այսպիսով, եթե «արդյունաբերության մեջ պահանջարկ» ցուցիչի արժեքը նվազել է 2,9 կետով՝ հասնելով 46,4 կետի, ապա «ընկերությունների ապրանքների/ծառայությունների պահանջարկի» արժեքը նվազել է 8,1 կետով՝ հասնելով 42,6 կետի։ B2B ինդեքսը, որը 2022 թվականի փետրվարին երկար ժամանակ առաջին անգամ հատեց 50 կետի շեմը, մարտին իջել է 10,8 կետով՝ հասնելով 41,7 կետի։ Յուրաքանչյուր հինգերորդ ընկերությունն արձանագրել է նոր պատվերների քանակի կրճատում։ Արդյունքում «նոր պատվերների քանակ» ցուցիչը նվազել է 9,2 կետով ՝ մինչև 45,6 միավոր։ Ձեռնարկատերերի համար դժվարացել է նաև պատվերների կատարման ժամկետների պահպանումը։ Ցուցանիշի արժեքը նվազել է 8 կետով՝ հասնելով 40,5 կետի։Լոգիստիկայի ինդեքսի արժեքը մարտին կազմել է 36,3 կետ։ Դրա նվազումը 9,7 կետով պայմանավորված է ապրանքների միջին առաքման ժամանակի գնահատականների և ընդհանուր առմամբ լոգիստիկ հատվածի գնահատականների վատթարացմամբ։Հարցված ձեռնարկատերերի մեկ քառորդը հայտնել է ֆինանսական հաստատությունների հետ հարաբերությունների վատթարացման մասին։ Այս ցուցանիշը մարտին իջել է մինչև 36,7 կետ։ Միայն պետական ​​գերատեսչությունների հետ գործարար հարաբերությունների գնահատման դեպքում է գրանցվել արժեքի աճ։ B2G ինդեքսի արժեքը 51,3 կետից տեղափոխվել է դրական գնահատման գոտի ՝ ավելացնելով 1,7 միավոր։ Ֆինանսական շուկաների ինդեքսի արժեքը մարտին նվազել է գրեթե կիսով չափ։ Սանդղակի վրա այն նվազել է մինչև 24,4 բալ՝ փետրվարի 44,7 միավորի համեմատ։ Հարցման մասնակիցների գրեթե 50%-ը կարծում է, որ արժութային շուկաների վիճակը վատացել է։ Մոտավորապես նույն իրավիճակն է արժեթղթերի շուկայում դինամիկայի գնահատման դեպքում։ Այսպիսով, «արժութային շուկաների վիճակ» ցուցիչն անմիջապես ընկել է մինչև 18,4 կետ (-24,6 կետ), իսկ «ֆոնդային շուկայի վիճակ» ցուցիչի արժեքը կորցրել է 19,3 կետ և կազմել 22,2 կետ։