«Գազպրոմը» Siemens-ից փաստաթղթեր է խնդրել ՝ «Հյուսիսային հոսք»-ի տուրբինը վերադարձնելու համար
Ռուսական «Գազպրոմը» դիմել է գերմանական Siemens ընկերությանը ՝ խնդրելով տրամադրել փաստաթղթեր, որոնք թույլ են տալիս հեռացնել «Պորտովայա» կոմպրեսորային կայանի համար գազատուրբինային շարժիչը ՝ «Հյուսիսային հոսք» գազատարը վերանորոգելու համար։
«Հուլիսի 15-ին «Գազպրոմը» պաշտոնապես դիմել է ,խնդրելով տրամադրել փաստաթղթեր, որոնք, հաշվի առնելով Կանադայի և Եվրամիության ներկայիս պատժամիջոցների ռեժիմները, թույլ կտան «Պորտովայա CS»-ի գազատուրբինային շարժիչը արտահանել Ռուսաստան»,- ասվում է ընկերության մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Պորտովայան «Հյուսիսային հոսքի» համար կարևորագույն օբյեկտ է։
«Գազպրոմը» հույս է հայտնել, որ Siemens-ը կկատարի իր պարտավորությունները գազատուրբինային շարժիչների սպասարկման մասով, որից կախված է գազատարի պատշաճ շահագործումը։
Մի քանի օր առաջ ռուսական էներգետիկ ընկերություններից մեկը հայտարարեց, որ չունի փաստաթղթեր, որոնք թույլ կտան Siemens-ին Կանադայից դուրս բերել տուրբինը:
Հուլիսի 10-ին հայտնի դարձավ, որ Կանադան Գերմանիային կվերադարձնի «Հյուսիսային հոսք» գազատարի համար վերանորոգված Siemens տուրբինը։