Մոսկվայի բորսայում Qiwi-ի բաժնետոմսերն աճել են գրեթե 6%-ով
Չորեքշաբթի մոսկովյան բորսայում Qiwi-ի բաժնետոմսերն աճել են գրեթե 6%-ով ՝ Qiwi-ի համահիմնադիր և գլխավոր սեփականատեր Սերգեյ Սոլոնինի ՝ ընկերության արժեթղթերը հետ գնելու մրցութային առաջարկի մասին լուրերից հետո,- ասվում է հիմնվելով առևտրային հարթակի տվյալների վրա։ Այս մասին հայտնում է «The Rambler»-ը։
Ըստ ֆոնդային բորսայի ժամը 10:06-ի տվյալների ՝ ընկերության բաժնետոմսերն աճել են 5,9%-ով ՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց կազմելով 296 ռուբլի: Ժամը 10:35-ի դրությամբ բաժնետոմսերի գինը նվազել է մինչև 3,22% և մեկ բաժնետոմսի դիմաց կազմում է 288,5 ռուբլի:Հուլիսի 19-ին Dalliance Services ընկերությունը, որը պատկանում է Qiwi-ի համահիմնադիր և գլխավոր սեփականատեր Սերգեյ Սոլոնինին, վերանայել է Qiwi վճարային ծառայության բաժնետոմսերը հետ գնելու մրցութային առաջարկի հայտերը։ Նոր առաջարկը սահմանում է մեկ բաժնետոմսի հստակ գինը ՝ 2,5 դոլար, մինչդեռ նախկինում միջակայքը կազմում էր 2,2-2,7 դոլար, և որոշվում է հնարավոր գնման բաժնետոմսերի քանակը։
Qiwi-ի բաժնետոմսերը գնելու առաջարկի մասին ընկերությունն առաջին անգամ հայտարարել է հուլիսի 7-ին։ Այսպիսով, Dalliance Services Company-ն Qiwi-ի բաժնետերերին առաջարկել է նրանցից կանխիկացնել B և ADR սովորական բաժնետոմսերը ՝ մեկ բաժնետոմսի դիմաց 2,2-ից մինչև 2,7 դոլար գնով: Առաջարկը գործում է մինչև օգոստոսի 4-ի ժամը 07:00, եթե երկարաձգում չլինի։