Պավել Դուրովը քննադատել է Մարկ Ցուկերբերգի՝ գրաքննության վերացման խոստումը
Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը հեգնանքով է անդրադարձել Meta Corporation-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգի հայտարարությանը՝ գրաքննությունը Facebook, Instagram և Threads հարթակներում վերացնելու մասին։ Դուրովն ընդգծել է, որ Ցուկերբերգը ոչինչ չի վտանգում խոսքի ազատության համար պայքարում, քանի որ այժմ այդ իրավունքն ապահով է ԱՄՆ-ում:
Դուրովը Telegram-ի իր ալիքում գրել է.
«Ես հպարտ եմ, որ Telegram-ը պաշտպանել է խոսքի ազատությունը շատ ավելի վաղ, երբ դա քաղաքականապես անվտանգ չէր: Մեր սկզբունքները կախված չեն ԱՄՆ-ի ընտրական իրավիճակից»:
Նա հավելել է, որ խոսքի ազատության իրական փորձությունը գալիս է, երբ քաղաքական պայմանները փոխվում են։
«Հեշտ է ասել, որ ինչ-որ բանի կողմնակից ես, երբ դա որևէ ռիսկ չի պարունակում»,— նշել է Դուրովը։
Meta-ի դիրքորոշման փոփոխություն
Օրեր առաջ Մարկ Ցուկերբերգը հայտարարել էր, որ Meta-ն հրաժարվում է իր հարթակներում փաստերի ստուգման ծառայություններից։ Ցուկերբերգի խոսքով՝ այս համակարգը դարձել է չափազանց խոցելի սխալների ու գրաքննության համար։ Նա խոստացել է, որ իր ընկերությունը կզբաղվի «բաց և ազատ շփման տարածքի» ապահովմամբ։
Դուրովի մոտեցումը
Դուրովն իր հարթակը՝ Telegram-ը, համարում է ազատ խոսքի պաշտպանության օրինակ, որը գործում է անկախ քաղաքական ռիսկերից։ Նա ընդգծել է, որ Telegram-ի սկզբունքները հիմնված են ոչ թե քաղաքական իրավիճակների փոփոխությունների, այլ անկոտրում արժեքների վրա։
Meta-ի քաղաքականությունը վերջին շրջանում քննադատության էր արժանացել՝ հատկապես փաստերի ստուգման համակարգի պատճառով։ Այս փոփոխությունը միտված է թեթևացնել հասարակական լարվածությունը և բացել նոր հնարավորություններ օգտատերերի համար։
Հնարավոր է, որ Meta-ի այս փոփոխությունները նաև բախվեն նոր քննադատությունների՝ հաշվի առնելով տարբեր երկրների կառավարությունների դիրքորոշումները խոսքի ազատության և գրաքննության վերաբերյալ։