Մոլդովայի Հաշվիչ պալատը «Մոլդովագազի» պարտքը «Գազպրոմին» գնահատել է 590,8 մլն դոլար
Մոլդովա-ռուսական «Մոլդովագազ» էներգետիկ ընկերությունը ռուսական պետական ​​«Գազպրոմին» պարտք է 590,8 մլն դոլար, որի չափը նշել է Մոլդովայի Հաշվիչ պալատը աուդիտի արդյունքներով։
«Գազպրոմի» մատակարարած գազի դիմաց «Մոլդովագազ»-ի պարտքը կազմել է 590,8 մլն դոլար»,- ասվում է փաստաթղթում։Այդ գումարի մեծ մասը ՝ 394,1 մլն դոլար, հայտնվել է 2011-ից 2015 թվականներին, երբ Մոլդովայում իշխանության ղեկին էին «Ալյանս հանուն եվրոպական ինտեգրման» կոալիցիայի կազմած կառավարությունները։ 144,8 մլն դոլարը վերաբերում է 1990-ից 2007 թվականներին։ Քիշնևը 37,3 միլիոն դոլարի պարտք է ունեցել 2021 թվականի դեկտեմբերին ներկայիս իշխող «Գործողություն և համերաշխություն» կուսակցության կառավարության օրոք: Եվս 14 միլիոն դոլարի պարտք գոյացել է 1999 թվականի առաջին կիսամյակում՝ մինչ «Մոլդովագազի» ստեղծումը։
Հաշվեքննիչ պալատի հետ միաժամանակ «Գազպրոմին» պարտքերի աուդիտն իրականացնում են նորվեգական Wikborg Rein Advokatfirma A.S.-ն և բրիտանական Forensic Risk Alliance & Co. Սահմանափակ. Նրանք աշխատանքի են ընդունվել Մոլդովայի կաբինետում:
2021 թվականի հոկտեմբերին Քիշնևը և «Գազպրոմը» հինգ տարով երկարաձգեցին հանրապետությանը գազի մատակարարման պայմանագիրը։ Պայմանը ՝ ռուսական ընկերության նկատմամբ «Մոլդովագազ»-ի պարտքի աուդիտն էր, այդ թվում ՝ օտարերկրյա աուդիտորի ներգրավմամբ։ Մյուս պահանջը վառելիքի մատակարարումների ժամանակին վճարումն էր։