Նորվեգիան Ուկրաինային ավելի քան 200 մլն դոլար կտրամադրի գազի գնման համար
Նորվեգիայի կառավարությունը 2 մլրդ նոկ (ավելի քան 200 մլն դոլար) կհատկացնի Ուկրաինային գազով ապահովելու համար,- հաղորդում է Նորվեգիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև հակամարտությունը լուրջ ազդեցություն է թողնում Ուկրաինայի էներգետիկ անվտանգության և տնտեսական իրավիճակի վրա: Նորվեգիայի կառավարությունն առաջարկում է 2 միլիարդ նոկոյական նոկա հատկացնել այս ձմռանը ուկրաինացիներին բնական գազի հասանելիություն ապահովելու համար», — ասվում է Նորվեգիայի կառավարության հայտարարության մեջ:
Նրանք ընդգծել են, որ Ուկրաինան Նորվեգիային խնդրել է առաջնորդություն ստանձնել էներգակիրների հասանելիության ապահովման հարցում։«Այժմ մենք վերահսկում ենք դա և նախատեսում ենք տրամադրել 2 միլիարդ նոկ ՝ ուկրաինացիներին թույլ տալու բնական գազ գնել աշնանը և ձմռանը», — ասել է վարչապետ Յոնաս Գահր Շտերեն:Ստերի ՝ հուլիսին Կիև կատարած այցի ժամանակ նա հայտարարեց, որ Նորվեգիան 2022 և 2023 թվականներին կավելացնի իր օգնությունն Ուկրաինային 10 միլիարդ նոկոյով:
«Նորվեգիայի աջակցությունը բնական գազի գնումներին կօգնի ապահովել ուկրաինական հիվանդանոցների և դպրոցների ջեռուցումն այս ձմռանը, ինչպես նաև տաք կերակուրներ պատրաստել: Գազը կօգնի մեղմել երկրում ստեղծված ծանր հումանիտար իրավիճակը», — ասել է Ստյորեն:Նորվեգիան իր աջակցությունը կուղարկի Ուկրաինային Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) միջոցով։ Նորվեգիան նաև կոչ է արել մյուս երկրներին աջակցել ՎԶԵԲ-ի միջոցով գազի գնումներին։