ԱՄՆ-ը կտրուկ ավելացրել է ապրանքների մատակարարումը Ռուսաստան. РИА Новости
Դեկտեմբերին ԱՄՆ-ը նախորդ ամսվա համեմատ կտրուկ ավելացրել է Ռուսաստան ապրանքների մատակարարումը։ Դրամական արտահայտությամբ արտահանումը կրկնապատկվել է ՝ հասնելով 112,8 մլն դոլարի ՝ նոյեմբերի 62,6 մլն դոլարի դիմաց, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին ՝ հղում անելով ԱՄՆ վիճակագրությանը։ Դեկտեմբերի ցուցանիշները ամենաբարձրն էին առնվազն 2022 թվականի սեպտեմբերից ի վեր, երբ արտահանումը հասավ 90,4 միլիոն դոլարի, նախքան հոկտեմբերին իջավ մինչև 80,1 միլիոն դոլար: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ից ռուսական ապրանքների ներմուծումը 2022 թվականի վերջին ամսում նույնպես աճել է մինչև 638,4 միլիոն դոլար ՝ նոյեմբերի 594,3 միլիոն դոլարից։ Սակայն այն մնաց հոկտեմբերյան մակարդակից ցածր, երբ ԱՄՆ-ը Ռուսաստանից ներմուծեց 732 մլն դոլարի ապրանք։
Չնայած դեկտեմբերին երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճին, դրա կատարողականը զգալիորեն զիջում է 2021 թվականի վերջին ամսվա ցուցանիշներին։ Այն ժամանակ ամերիկյան արտահանումը Ռուսաստան կազմել է 547,3 մլն դոլար, ներմուծումը ` գրեթե 1,9 մլրդ։ Ընդհանուր առմամբ, 2022 թվականին ԱՄՆ-ի արտահանումը Ռուսաստան կազմել է 1,7 միլիարդ դոլար, իսկ ներմուծումը ՝ 14,46 միլիարդ դոլար: Մեկ տարի առաջ այդ ցուցանիշները եղել են համապատասխանաբար 6,4 մլրդ դոլարի և 29,6 մլրդ դոլարի մակարդակում։