Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան(NSD) սկսել է Լյուքսեմբուրգի լիցենզիայով օտարերկրյա ակտիվների ապաշրջափակումը
Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան (NSD) սկսել է Լյուքսեմբուրգի լիցենզիայի ներքո գտնվող օտարերկրյա ակտիվների ապաշրջափակումը ` առանձնացնելով արժեթղթերը Մոսկվայի բորսայում, որոնք պահվում են NSD-ի Clearstream հաշիվներում: Այս մասին հայտնում է «Tinkoff Investments» Telegram ալիքը։
«NSD-ն սկսել է Լյուքսեմբուրգի լիցենզիայի ներքո արտասահմանյան ակտիվների ապաշրջափակումը, որը թույլ է տալիս Clearstream-ից հանել արժեթղթերը և գումարները: Առաջին քայլը Մոսկվայի բորսայում արժեթղթերի առանձնացումն ու տարանջատումն է, որոնք պահվում են NSD-ի Clearstream-ի հաշիվներում:
Դեկտեմբերին 28 NSD-ն որոշել է արժեթղթերը և ուղարկել բրոքերներին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։Tinkoff Investments-ը հայտնում է, որ երեկվա առուվաճառքի արդյունքներով թերթը փոխանցվել է ոչ առևտրային հաշիվներին, իսկ դեկտեմբերի 30-ին որոշ թղթերի վրա ներդրողները հայտնվել են «կողպեքների» նշաններով ՝ դրանք անհնար է վաճառել։ Բրոքերն ընդգծում է, որ սա ժամանակավոր միջոց է։ Հաջորդ քայլը պատժամիջոցներից զերծ արժեթղթերի փոխանցումն է այլ ավանդապահներին։
«NSD-ն դեկտեմբերի 29-ից հունվարի 4-ը կհավաքի նման ավանդատուների ցանկը, մենք նրան կտեղեկացնենք նշված ժամին: Լյուքսեմբուրգի լիցենզիայի համաձայն ՝ բոլոր ակտիվները պետք է հանվեն մինչև հունվարի 7-ը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։ Նշվում է, որ վաճառքը սահմանափակվելու է մի շարք ռուսական արտասահմանյան հոլդինգների բաժնետոմսերով, որոնք վաճառվում են Մոսկվայի բորսայում։ Մի շարք արտաբորսային արժեթղթեր նույնպես կտեղափոխվեն ոչ առևտրային բաժին:
«Առայժմ NSD-ն ոչ առևտրային հաշիվներին կփոխանցի միայն այն արժեթղթերը, որոնք հաշվառված են Clearstream-ի իր հաշիվներում։ Սա կարող է լինել մեկ թողարկողի արժեթղթերի 100%-ը կամ ավելի քիչ։ Արժեթղթերի համամասնական մասը ձեր պորտֆոլիոյից կլինի «կողպեքի տակ», — ասում է բրոքերը: Ըստ Tinkoff Investments-ի, ապաշրջափակումից հետո մեծ է հավանականությունը, որ ռուսական օֆշորային մուտքերը Սանկտ Պետերբուրգի բորսայում կվաճառվեն հունվարի սկզբին։ «Այժմ կայքը դա քննարկում է շուկայի մասնակիցների հետ»,- մատնանշում է բրոքերը։