1000 խոշոր հարկատուները վճարել են մոտ 1.5 տրիլիոն դրամ հարկ ՝ գրանցելով ամենաբարձր արդյունքը
Գրեթե 1.5 (1 տրիլիոն 490 միլիարդ 115 միլիոն) տրլիոն դրամ: Այսքան հարկ ու մաքս են վճարել տնտեսվարողները 2022 թվականին, հարկային մարմին վճարը ավելի քան 1 տրիլիոն 185 մլրդ դրամ է, մաքսային մարմին մուտքերը՝ 304 մլրդ-ից ավելի (304 միլիարդ 275 միլիոն): 2022-ի ցուցանիշը 2021-ից ավելի է 32 տոկոսով, մասնագետները շեշտում են նաև, որ սա երբևէ արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն է: 1.5 տրիլիոն արդյունք չի գրանցվել անգամ 5 տարվա կտրվածքով: Ընդ որում, հարկային վճարումները միայն առաջին տասնյակի կամ հարյուրյակի հաշվին չեն մեծացել, դրական տեղաշարժ կա նաև ցանկի վերջին տողերում:
Ըստ ՊԵԿ տվյալների` 2022-ին 258 ընկերություն վճարել է 1 մլրդ դրամից ավելի հարկ, 2021-ին նման ընկերությունները 201-ն էին: Այս նույն տարիները համեմատելիս փոխվել է նաև տարածքային բաշխվածությունը, չնայած Երևանը մրցակցությունից դուրս է, բայց մարզերում գրանցված ընկերությունները բարելավում են դիրքերը: