Forbes-ը հրապարակել է 2024թ.-ի Fintech 50 ցուցակը
Forbes-ի իններորդ ամենամյա Fintech 50 ցուցակում հայտնվել են ընկերություններ, որոնք շարունակում են նորարարություններ կատարել, ընդլայնվել և հարմարվել՝ չնայած արդյունաբերության առջև ծառացած մարտահրավերներին, ինչպիսիք են աշխատատեղերի կրճատումները, նվազեցված գնահատումները և վենչուրային կապիտալի անկումը: Ըստ CB Insights-ի՝ ֆինտեխ ստարտափների համաշխարհային ֆինանսավորումը 2021թ․ 141 մլրդ դոլարից իջել է մինչև 75 մլրդ դոլար 2022թ․ և հետագայում՝ մինչև 39 մլրդ դոլար 2023թ․:
Այդուհանդերձ, այս տարվա ցուցակում ընդգրկվելու համար լուրջ մրցակցություն է եղել։ Forbes-ի թիմը մանրակրկիտ գնահատել է բազմաթիվ ֆինտեխ ձեռնարկություններ՝ հաշվի առնելով տարբեր գործոններ՝ սկսած նրանց արտադրանքի յուրահատկությունից մինչև հաճախորդների բազայի և եկամուտների աճը, ինչպես նաև նրանց ղեկավար թիմերի բազմազանությունը: Հարցազրույցներ են անցկացվել գործադիր տնօրենների և ոլորտի ինսայդերների հետ՝ որպես Forbes-ի գնահատման գործընթացի մաս: Պետք է հաշվի առնել, որ ցուցակագրված ստարտափները կամ պետք է ունենային գլխամասային գրասենյակ ԱՄՆ-ում, կամ զգալի գործունեություն ծավալեին այնտեղ, ինչպես նաև չէին կարող հանդիսանալ հանրային առևտրով զբաղվող ընկերություն: