Philip Morris-ը 16 միլիարդ դոլարով կգնի Cricket -ը
Ծխախոտ արտադրող ամերիկյան Philip Morris ընկերությունը 16 միլիարդ դոլարով կգնի իր եվրոպացի մրցակից Swedish Match-ը։ Philip Morris-ը մեկ բաժնետոմսի դիմաց կվերադարձնի մոտ 10,5 դոլար, ինչը 39%-ով ավելի է մայիսի 9-ին սակարկությունների փակման ժամանակ դրանց գնից: Պայմանագրի կնքման ժամկետներն են սեպտեմբերի 23-ից 30-ը։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցները, այդ թվում ՝ Fox Business-ը և The Wall Street Journal-ը, հայտնել էին նման գործարքի քննարկման մասին։ Մայիսի 9-ին ընկերությունները հաստատել են, որ բանակցություններ են վարում։
Philip Morris-ը ծխախոտ արտադրող աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից մեկն է: Այն արտադրում է ապրանքներ Marlborom Parliament, Bond և այլ ապրանքանիշերի ներքո։ Ընկերությունը նաև մշակել է IQOS ծխախոտի համակարգը։ Ըստ WSJ-ի, Philip Morris-ի շուկայական արժեքը կազմում է 155 միլիարդ դոլար: Հրատարակությունը նշում է, որ Philip Morris-ը դիվերսիֆիկացնում է իր արտադրանքի պորտֆելը. մինչև 2025 թվականը ընկերությունը նախատեսում է իր եկամտի կեսից ավելին ստանալ առանց ծխի արտադրանքներից (2021 թվականին այս ապրանքային կատեգորիաները նրան բերել են զուտ եկամտի 29%-ը ՝ 31,4 միլիարդ դոլար)։
Մարտի վերջին Philip Morris-ը հայտարարել էր, որ դիտարկում է Ռուսաստանում իր բիզնեսի վերակառուցման տարբերակները ՝ «շարունակվող լոգիստիկ դժվարությունների և կարգավորող միջավայրի փոփոխությունների պատճառով»: Արտադրողը դադարեցրել է շուկայավարման գործունեությունը, ներդրումները ռուսական նախագծերում և որոշ ապրանքների թողարկումը երկրում։