Պատմության մեջ ամենաերկար պայմանագիրը. Քաթարը Չինաստանին գազ կվաճառի մինչև 2050 թվականը
QatarEnergy-ն 27 տարվա պայմանագիր է կնքել չինական Sinopec ընկերությանը հեղուկացված բնական գազի (LNG) մատակարարման համար։ Դրա ծավալը կազմում է տարեկան 4 մլն տոննա գազ,- հայտնում է QatarEnergy կայքը։Սա առաջին երկարաժամկետ պայմանագիրն է «Հյուսիսային դաշտի արևելք» նախագծի համար ՝ ընդլայնելու արդյունահանումը Պարսից ծոցում գտնվող հյուսիսային դաշտի արևելյան գազի աշխարհի ամենամեծ հանքավայրում, որը Քաթարը կիսում է Իրանի հետ:
«Sinopec-ի հետ այս համաձայնագիրը հետաքրքիր նոր գլուխ է բացում մեր հատուկ հարաբերություններում ՝ ընդգրկելով մի շարք տարբեր ոլորտներ: Մենք ոգևորված ենք շարունակելու զարգացումը և ընդլայնելու այն մինչև 2050-ական թվականները», — ասվում է QatarEnergy-ի հայտարարության մեջ:
Այս տարվա սկզբին QatarEnergy-ն հայտարարեց Հյուսիսային դաշտում վեց լրացուցիչ գիծ կառուցելու իր մտադրության մասին, ինչը կբարձրացնի Կատարի հեղուկացման հզորությունը մինչև 2027 թվականը մինչև 126 միլիոն տոննա տարեկան ներկայիս 77 միլիոն տոննայի փոխարեն:
QatarEnergy-ի և Sinopec-ի միջև կնքված համաձայնագիրն ամենաերկարն է LNG արդյունաբերության պատմության մեջ: 2021 թվականի մարտին այս ընկերությունները Չինաստանին 2 միլիոն տոննա գազ մատակարարելու վերաբերյալ 10 տարվա պայմանագիր են ստորագրել։
Քաթարը հեղուկ բնական գազի աշխարհի ամենախոշոր մատակարարն է, իսկ Չինաստանը ՝ դրա խոշորագույն ներկրողը։ 2022 թվականին Քաթարն ապահովել է LNG-ի Չինաստանի պահանջարկի մոտ հինգերորդ մասը: