Ռուսաստանում մեքենաների պահանջարկը նվազել է մեկ երրորդով
Ռուսաստանցիները վերջին շաբաթվա ընթացքում ավելի քիչ են հետաքրքրվել մեքենաներ գնելով։ Ռուսաստանում ավտոմեքենաների պահանջարկը 2022 թվականի սեպտեմբերի 21-ից նվազել է 30%-ով,- հայտնում են Drom.ru դասակարգման փորձագետները։ Այս մասին հաղորդվում է Gazeta.Ru-ի ստացած հաղորդագրության մեջ։
«Աշնանը, որպես կանոն, շուկան աշխուժանում է, բայց այժմ մեքենաներ գնելու հետաքրքրությունը նկատելիորեն նվազել է։ Մոբիլիզացիան դադարեցրեց կամ չեղարկեց վարորդների պլանները։ Ապագայում հնարավոր է վաճառքի հանված մեքենաների քանակի ավելացում, այնուհետև պահանջարկի նվազման դեպքում մեքենաների գները կարող են իջնել», — հաղորդագրության մեջ մեջբերում է Droma-ի վերլուծաբան Սերգեյ Լագուրևը։
Սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ վաճառքի հանված օգտագործված ավտոմեքենայի միջին արժեքը կազմում է 967 հազար ռուբլի։ Երեք տարվա վաղեմության մեքենայի գինը միջինը կազմում է 2,6 միլիոն ռուբլի, 4-ից 8 տարեկան մեքենաները վաճառվում են 1,4 միլիոն ռուբլով, 9-ից 13 տարեկանները ՝ միջինը 749 հազար ռուբլի: