Bloomberg. Apple-ը չի արտադրի ավելի շատ iPhone 14 և iPhone 14 Plus ՝ վատ վաճառքի պատճառով
Ամերիկյան Apple ընկերությունը հրաժարվում է այս տարի iPhone 14 շարքի մոդելների արտադրությունն ավելացնելու ծրագրերից ՝ գաջեթների վատ վաճառքի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրներին։
Ըստ նրանց, ընկերության ներկայացուցիչները Կուպերտինոյից դիմել են մատակարարներին հավաքման թարմացումով: Գործարաններին խնդրեցին չավելացնել արտադրությունը, ինչպես նախապես պլանավորված էր:
«Այս տարվա երկրորդ կիսամյակում iPhone 14 սմարթֆոնների շարքի պլանավորված հավաքումը վեց միլիոն միավորի չափով այլևս տեղին չէ», — ասել է աղբյուրներից մեկը: Փոխարենը ընկերությունը նախատեսում է նույն ժամանակահատվածում արտադրել iPhone-ի բոլոր մոդելների 90 միլիոն սմարթֆոն։ Սա մոտավորապես համընկնում է անցյալ տարվա հետ և համահունչ է Apple-ի նախնական կանխատեսմանը, որն արվել է 2022 թվականի ամռանը։
Աղբյուրները նաև նշել են, որ iPhone 14 Pro շարքի ավելի թանկ մոդելների պահանջարկն ավելի բարձր է եղել, քան ստանդարտ գծային տարբերակների ՝ iPhone 14-ի և iPhone 14 Plus-ի համար: Առնվազն Apple-ի մատակարարներից մեկը տեղափոխում է արտադրական հզորությունները սովորական iPhone 14-ից դեպի Pro մոդելներ,- ասում են նրանք:
Ավելի վաղ ցանցում հայտնվել էր iPhone 14 Pro-ի լուսանկարը ՝ Dynamic Island կտրվածքի հատվածում էկրանի թերությամբ։