Ռուսական բանկերի զուտ շահույթը 2023 թվականին կարող է հասնել ռեկորդային 2,6 տրլն ռուբլու
Ռուսական բանկերի զուտ շահույթը 2023 թվականին կարող է հասնել ռեկորդային 2,6 տրլն ռուբլու, հայտնում է Վերլուծական վարկային վարկանիշային գործակալությունը (ACRA),- գրում է banksnews.am-ը:
Փորձագետները վերանայման մեջ գրում են. «Սա պատմության մեջ ամենաբարձր արժեքն է, նախորդ ռեկորդը եղել է 2021 թվականին՝ 2,37 տրլն ռուբլի»:
«Ըստ ACRA-ի՝ 2023 թվականին շահույթի նոր ռեկորդի հավանականությունը շատ մեծ է։ Եթե ​​անգամ արտարժույթի շուկայում գործարքների արդյունքը չեզոք լինի, վարկային կազմակերպությունների՝ այս տարվա առաջին կիսամյակի ցուցանիշին համադրելի տոկոսային և միջնորդավճարային եկամուտ ստանալու հնարավորությունը ոլորտին թույլ կտա 2023 թվականի վերջին ցույց տալ ավելի մեծ շահույթ՝ 2,6 տրիլիոն ռուբլի»,- գրում են ակնարկի հեղինակները։ Հունվար-հուլիսին բանկերի զուտ շահույթն արդեն հասել է 2 տրլն ռուբլու։
Սա 2023 թվականին բանկային ռեկորդային շահույթի առաջին կանխատեսումը չէ, թեև ավելի վաղ գնահատականները մի փոքր ավելի համեստ էին։ «Ազգային վարկային վարկանիշներ» գործակալությունը, օրինակ, ակնկալում էր արդյունք 2,4-2,6 տրլն ռուբլու մակարդակում։
Շահույթն ակնհայտորեն կգերազանցի 2 տրիլիոն ռուբլին, նշել է Կենտրոնական բանկի բանկային կարգավորման բաժնի ղեկավար Ալեքսանդր Դանիլովը, իսկ չորեքշաբթի՝ սեպտեմբերի 6-ին, Կենտրոնական բանկը վերանայման ժամանակ ասել է, որ այն, անշուշտ, կգերազանցի 2,4 տրիլիոն ռուբլու նշագիծը։