Արհեստական ինտելեկտի գովազդի ձախողման պատճառով Google-ը կորցրել է 100 միլիարդ դոլար շուկայական արժեքը. Reuters
Google-ի Alphabet մայր ընկերությունը փետրվարի 8-ին կորցրել է 100 միլիարդ դոլար շուկայական արժեքը այն բանից հետո, երբ նոր չաթ-բոտը Բարդը գովազդային տեսահոլովակում կիսվել է կեղծ տեղեկություններով: Այս մասին հայտնում է Reuters-ը։ Առքուվաճառքի ընթացքում Alphabet-ի բաժնետոմսերն էժանացել են 9%-ով։ Ընկերության բաժնետոմսերն անցյալ տարի կորցրել են իրենց արժեքի 40%-ը, սակայն տարեսկզբից աճել են 15%-ով ՝ չհաշված չորեքշաբթի ՝ փետրվարի 8-ի կորուստները:
Reuters-ն առաջինն էր, ով մատնանշեց սխալը Google-ի գովազդում Bard chatbot-ի համար, որը գործարկվեց երկուշաբթի օրը: Սխալը եղել է այն տեղեկատվության մեջ, թե որ արբանյակն է առաջին անգամ լուսանկարել մոլորակը Երկրի արեգակնային համակարգից դուրս։
Alphabet-ը Բարդի մասին կարճ տեսանյութ է հրապարակել Twitter-ում  ՝ խոստանալով, որ դա կօգնի պարզեցնել բարդ թեմաները, սակայն տվել է ոչ ճշգրիտ պատասխան։ Չաթի գովազդը հուշում է. «Ջեյմս Ուեբ տիեզերական աստղադիտակի ո ՞ր նոր հայտնագործությունների մասին կարող եմ պատմել իմ 9-ամյա երեխային»: Բարդը պատասխանում է մի քանի տարբերակներով, ներառյալ այն առաջարկը, որ աստղադիտակն օգտագործվել է Երկրի արեգակնային համակարգից դուրս գտնվող մոլորակի առաջին նկարները վերցնելու համար: Այնուամենայնիվ, էկզոմոլորակի առաջին լուսանկարներն արվել են Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի շատ մեծ աստղադիտակի կողմից 2004 թվականին, ինչպես հաստատել է NASA-ն։