Ինչպես Չինաստանում կրթություն ստանալ
Հարյուրավոր հայ ուսոնողներ, աշակերտներ են ցանկանում մասնագիտություն ստանալ Չինաստանի բուհերում: Բոլոր հարցերի պատասխանները ստանալու լավ հնարավորություն ունեին: Չինաստանի ամենաառաջատար մոտ 40 համալսարանների ներկայացուցիչները Հայաստան էին եկել ու համախմբվել մի հարկի տակ` մեր երկրում առաջին անգամ Չինաստանի համալսարնների հետ ծանոթություն կազամակերպելու համար:
Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ եվ լիազոր դեսպանը նկատել է, որ հատկապես վերջին տարում հայ երիտասարդների մեջ ավելի է մեծանում չինարենի նկատմամբ հետաքրքրությունը: Կարծում է առերես հանդիպումը ուսանողների, երիտասարդների եվ համալսարանների ներկայացուցիչների միջեվ կարող է նպաստել հայ չինական հարաբերությունների զարգացմանը:
Կրթաթոշակային ծրագրեր են ներկայացնում Չինաստանի բուհերը ու նաեվ իրենց կարճաժամկետ եվ երկարաժամկետ բոլոր ծրագրերը: Ընտրությունը հայ ուսանող-աշակերտինն է:
Լավագույն համալսարանների ցանկում երրորդ տեղը զբաղեցնող Տյուտյանի համալսարանն, օրինակ, ֆիզիկայի, գյուղատնտեսության եվ կենսաբանության ուղղվածությամբ մասնագիտություններ ունի: 500 երկրից ավելի քան 500 ուսանող է այդտեղ սովորում: Ուրախ կլինեն, որ հայ ուսոնողներն էլ համալրեն այդ շարքերը:
Հայաստանին Չինաստանը հատկապես կարող է նպաստ բերել արհեստական բանականության եվ նորարարական տեխնոլոգիաների ուղղությամբ: Չինական կողմը այս առումով հաջողել է ու հիմա պատրաստ է այդ հաջողության նրբությունները սովորեցնել հայ ուսոնողներին;
Հայ ուսոնողներից Չինասատնում իսկսպես գոհ են: Փոքր այս երկրում մեծ ներուժ են տեսնում աշխարհի հսկա երկրնրեից մեկի ներկայացուցիչները:
«Մենք շատ հիացած ենք հայ ուսանողների ներուժով, իրականում չէինք սպասում, բայց հայ ուսանողները բավականին լավ են չինարեն սովորում, բարձր մակարդակի է բոլոր հայ ուսանողների չինարենը: Մենք վստահ ենք որ այս մակարդակով հայ ուսոնողները մեծ հնարավորություն ունեն ոչ միայն Չինաստանում սովորելու, այլեվ աշխատելու»,- ասում է չինարենի որակական քննությունների սպասարկման կենտրոնի միջզգային շուկայի հարցերի տնօրեն Լյո Սյա Լոնը:
Ի դեպ, ցուցահանդեսին ոչ միայն Չինաստանի բուհերն էին ներկյացված այլեվ Հայաստանում գործունեություն ծավալող չինական որոշ կազմակերպություններ:, որոնք նպատակ ունեին աշախատանքային լավ հնարավորություններ ստեղծել հայ երիտասարդների համար: