Շինարարական ոլորտի հիմնական ցուցանիշները Հայաստանում․ 2024թ․-ի առաջին յոթ ամիսների տվյալներ
Հայաստանում 2024 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին շինարարական աշխատանքների ընդհանուր ծավալը կազմել է 259,373.5 միլիոն դրամ (ընթացիկ գներով), ինչը 16.1%-ով ավելի է 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է ՀՀ ազգային վիճակագրական կոմիտեն։
2024 թվականի հուլիսին այդ ցուցանիշը կազմել է 57,358.0 միլիոն դրամ՝ 17.7%-ով գերազանցելով 2023 թվականի հուլիսի ցուցանիշը։
Պետական բյուջեի միջոցներով իրականացված շինարարությունը կազմել է 56,852.0 միլիոն դրամ, կամ ընդհանուր շինարարական ծավալի 21.9%-ը, ինչը 38.4%-ով աճ է: Համայնքային միջոցներով իրականացված շինարարությունը կազմել է 9,843.7 միլիոն դրամ (3.8% մասնաբաժին), ինչը 17.3%-ով պակաս է նախորդ տարվա ցուցանիշից: Մարդասիրական օգնությամբ ֆինանսավորվող շինարարությունը կազմել է 1,864.7 միլիոն դրամ (0.7% մասնաբաժին), ինչը 28.6%-ով նվազել է:
Կազմակերպությունների կողմից իրականացված շինարարական աշխատանքների ծավալը կազմել է 122,993.2 միլիոն դրամ (47.4% մասնաբաժին), ինչը ցույց է տալիս 2.9%-ով անկում, իսկ բնակչության միջոցներով կատարված շինարարությունը՝ 67,819.9 միլիոն դրամ (26.2% մասնաբաժին), ինչը 64.9%-ով աճել է:
Միջազգային վարկերով ֆինանսավորվող շինարարության ծավալը 2024 թվականի յոթ ամիսների ընթացքում կազմել է 21,403.7 միլիոն դրամ (8.3% մասնաբաժին)՝ աճելով 2.1 անգամ։ Այս գումարից Համաշխարհային բանկի միջոցներով իրականացվել է 2,958.9 միլիոն դրամի շինարարություն, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի՝ 2,763.3 միլիոն դրամի, Ասիական զարգացման բանկի՝ 9,128.3 միլիոն դրամի, Գերմանական զարգացման բանկի՝ 1,825.2 միլիոն դրամի, Եվրոպական ներդրումային բանկի՝ 2,738.0 միլիոն դրամի, իսկ այլ կառույցների համար՝ 1,990.0 միլիոն դրամի:
Շինարարական աշխատանքների հիմնական մասը կատարվել է անշարժ գույքի ոլորտում՝ 135,306.4 միլիոն դրամի ծավալով (ընդհանուր ծավալի 52.2%), տրանսպորտի ոլորտում՝ 35,976.4 միլիոն դրամի ծավալով (13.9%) և անվտանգության ոլորտում՝ 20,133.7 միլիոն դրամի ծավալով (7.8%): ($1 = 387.30 դրամ)։