Հայաստանը  29   տարի  է  ունի պետական  արժույթ։Անկախության խորհրդանիշն է   հայկական  դրամը, որովհետև այն անկախության տարիների ծնունդ է:Ծնվել է , որ  դառնա պետականության գլխավոր երաշխիքներից մեկը ու նաև իր լինելիությամբ ապահովի ֆինանսական դրամավարկային քաղաքականության   իրականացման  անկախությունը:Բոլոր այն  տնտեսությունները  որոնք  ունեն իրենց  ազգային  արժույթը  շատ  ավելի լավ   են  կարողանում  կառավարել  իրենց տնտեսությունում  տնտեսական պարաբերաշրջանները։
Մեզ հասած ամենավաղ հայկական մետաղադրամները ստեղծվել են Քրիստոսից  առաջ  երրորդ  դարի երկրորդ կեսին:Պղնձե մետաղադրամները   Ծոփքում` սկսել են հատել Երվանադյան հարստության  արքանները: Հետո արդեն Տիգրան   մեծի  օրոք   հատած մետաղադրամներն են,  որոնք դրախմա   էին կոչում` հունական  բառից։ Տետրադրախմաներ. էդպես   են  կոչվել և հետաքրքրքի է,  որ   դրամ   բառը   առաջացել   է  դրախմա    բառից,  որը     նշանակել է   մի  բուռ։