ԵՄ պահեստարաններից գազի սպառումը գերազանցել է պահեստավորման մակարդակը․ РИА Новости
Եվրամիության ստորգետնյա պահեստարաններից գազի արդյունահանման ավելցուկը ներարկման ծավալների նկատմամբ վկայում է նոր ջեռուցման սեզոնի սկիզբի մասին։ Այս մասին հայտնում է RIA Novosti-ն ՝ հղում անելով Եվրոպայի գազի ենթակառուցվածքի օպերատորների ասոցիացիայի (GAS Infrastructure Europe, GIE) տվյալներին։ GIE-ի տվյալներով ՝ նոյեմբերի 14-ի գազի օրվա ավարտին (ավարտվել է նոյեմբերի 15-ի առավոտյան), ապրիլից ի վեր առաջին անգամ եվրոպական պահեստարանները դատարկվել են 0,01 տոկոսային կետով ՝ մինչև 95,6%։ Եվրամիությունը նոր ձմռանը մոտ 104 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ է կուտակել։ Տվյալները, սակայն, վերջնական չեն և կարող են փոխվել,- նշում է ասոցիացիան։
Ավելի վաղ Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) գործադիր տնօրեն Ֆաթիհ Բիրոլը հայտարարել էր, որ եվրոպական երկրները կկարողանան գոյատևել գալիք ձմեռը փոքր տնտեսական և սոցիալական ծախսերով, միայն եթե չլինեն սաստիկ սառնամանիքներ։
Միևնույն ժամանակ, Bloomberg-ը, վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներ, հայտնում է, որ ռուսական գազից հրաժարվելու և «կապույտ վառելիքի» մատակարարման աղբյուրները առավելագույնս տարբերելու ցանկության պատճառով ԵՄ երկրները հսկայական գումարներ են ծախսել ստորգետնյա գազի պահեստարանները լցնելու վրա։ UGS-ի օբյեկտներում վառելիքի ընդհանուր արժեքը հասել է 104,8 միլիարդ դոլարի,- պնդում է հրատարակությունը։