Meta-ն պատրաստվում է լայնածավալ կրճատումների․ WSJ
Meta Platforms-ը պատրաստվում է լայնածավալ կրճատումներ սկսել,- գրում է The Wall Street Journal-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Ընկերությունը, ըստ հրատարակության, այս մասին պետք է աշխատակիցներին հայտարարի չորեքշաբթի ՝ նոյեմբերի 9-ին։
Սեպտեմբերի վերջին Meta-ում աշխատում էր ավելի քան 87000 մարդ։ «Շատ հազարավոր աշխատակիցներ» կարող են ընկնել ազատման տակ,- գրում է թերթը։ Ընկերության ղեկավարությունն արդեն խնդրել է աշխատակիցներին այս շաբաթվանից չեղարկել անկարեւոր ուղեւորությունները։Նախատեսված կրճատումները կլինեն առաջին խոշոր կրճատումները ընկերության 18-ամյա պատմության մեջ,- նշում է WSJ-ը։ Թեև տոկոսային առումով դա ավելի քիչ է, քան Twitter-ում, որտեղ նախորդ շաբաթ կրճատումները տուժել են անձնակազմի մոտ կեսին,- նշում է հրատարակությունը։Meta-ի ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանություններից ՝ վկայակոչելով գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգի վերջին հայտարարությունը, որ ընկերությունը մտադիր է ներդրումները կենտրոնացնել «մի փոքր թվով բարձր առաջնահերթ աճի ոլորտներում»:
«Ընդհանուր առմամբ, մենք ակնկալում ենք, որ 2023 թվականը կավարտվի մոտավորապես նույն կազմով կամ նույնիսկ ավելի քիչ», — ասել է Ցուկերբերգը հոկտեմբերի վերջին:Սեպտեմբերի վերջին The Wall Street Journal-ը հայտնել էր, որ Meta-ն ծրագրում է առաջիկա ամիսներին կրճատել ծախսերը առնվազն 10%-ով ՝ մասամբ կրճատումների միջոցով: «Իրականում, ընկերությունը, հավանաբար, ունի մի խումբ մարդիկ, ովքեր չպետք է այստեղ լինեն», — ամռանն ասել է Ցուկերբերգը: