Նավթի համաշխարհային գները նվազել են
Նավթի համաշխարհային գները, անցյալ շաբաթ տեղի ունեցած զգալի աճից հետո, ընկան, քանի որ առևտրականները վախենում էին ռեցեսիայի հավանականությունից: Այս մասին հայտնում է «The Rambler»-ը։
Brent ապրանքանիշի դեկտեմբերյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,43%-ով 8,14-ով ՝ հասնելով 95,78 դոլարի ՝ մեկ բարելի դիմաց, իսկ WTI տեսակի նավթի նոյեմբերյան ֆյուչերսները, ըստ առուվաճառքի տվյալների, նվազել են 0,57%-ով ՝ կազմելով 90,61 դոլար։
Անցած շաբաթվա ընթացքում Brent նավթը թանկացել է 11,3%-ով, իսկ WTI-ն ՝ 16,5%-ով ՝ մատակարարման կրճատման ակնկալիքներով, քանի որ OPEC+-ը որոշել է նոյեմբերից օրական 2 մլն բարելով կրճատել արդյունահանումը,- գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Մինչդեռ երեքշաբթի օրը նավթի գները սկսեցին նվազել ՝ ուղղման շրջանակներում։ Ներդրողները մտավախություն ունեն, որ համաշխարհային կարգավորիչների գործողությունները կարող են հանգեցնել տնտեսական ակտիվության նվազմանը և դառնալ համաշխարհային ռեցեսիայի սկիզբ, իսկ դա իր հերթին կնվազեցնի նավթի պահանջարկը։
Համաշխարհային կենտրոնական բանկերը բարձր գնաճի դեմ պայքարելու համար սկսեցին կոշտ դրամավարկային քաղաքականություն վարել: Մասնավորապես, ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը և Եվրոպական կենտրոնական բանկը բարձրացրել են բազային տոկոսադրույքը 75 բազիսային կետով, իսկ Անգլիայի բանկը ՝ 50 բազիսային կետով։