ANSA. Գործազուրկ իտալացիները թանկացումների պատճառով այրել են կոմունալ վճարումների հաշիվները
Իտալիայի քաղաքացիների մեկ երրորդը կարող է խնդիրներ ունենալ Սուրբ Ծննդյան տոների համար կոմունալ ծառայությունների վճարման հետ կապված էներգակիրների գների կտրուկ բարձրացման հետ: Այս մասին հայտնում է իտալական ANSA գործակալությունը։Էներգիայի գներն աճել են ավելի քան երեք անգամ: Նշվում է, որ Նեապոլի գործազուրկ բնակիչները, ի նշան բողոքի, սկսել են այրել իրենց կոմունալ վարձերը։
«Տարիներ շարունակ աշխատանքի ենք սպասել։ Իսկ այսօր մենք չենք կարող վճարել հաշիվները, քանի որ դրանցում թվերը եռապատկվել են»,- ասացին ցուցարարները։ Իր հերթին «Հյուսիսի իտալական լիգա» կուսակցության նախագահ Մատեո Սալվինին կոչ է արել չեղարկել Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները։ Նա հայտարարել է, որ այդ սահմանափակումներն անարդյունավետ են և վնասում են հենց Եվրոպային։
Ավելի վաղ Իտալիայի էկոլոգիական անցման հարցերով նախարար Ռոբերտո Չինգոլանին հայտարարել էր, որ երկիրը լիովին անկախ կդառնա ռուսական գազից մինչև 2024 թվականի ձմեռը ՝ այլընտրանք գտնելու պատճառով։Handelsblatt հրատարակությունը նշում էր, որ առանց ռուսական գազի Գերմանիան կկանգնի սնանկության և գործազրկության ալիքի առաջ։