Եվրահանձնակատարը կողմ է Ուկրաինայի հետ ագրոառևտուրը մինչև տարեվերջ սահմանափակելուն
Եվրամիությունը պետք է երկարաձգի սեպտեմբերի 15-ին Ուկրաինայի հարևան հինգ երկրների կողմից ուկրաինական ագրոարտադրանքի ներմուծման արգելքը առնվազն մինչև 2023-ի վերջը, կարծում է գյուղատնտեսության հարցերով եվրահանձնակատար Յանուշ Վոյցեխովսկին,- գրում է b24.am-ը:
«Իմ խնդիրն է համոզել Եվրահանձնաժողովին և անդամ երկրներին, որ, առաջին հերթին, ԵՄ-ն պետք է սուբսիդավորի Ուկրաինայից նավահանգիստներ և երրորդ երկրներ հացահատիկի տարանցումը, և երկրորդ՝ ներմուծման արգելքը պետք է տարածի այդ հինգ երկրների վրա, այդ թվում ՝ Լեհաստանի, առնվազն մինչև տարեվերջ»,- ասել է նա լեհական ռադիոյի եթերում:
Վոյցեխովսկին առաջարկել է, որ ԵՄ-ն ֆինանսավորի Ուկրաինային իր օգնության շրջանակներում հացահատիկի տեղափոխումը նշանակված նավահանգիստներ, որտեղից հացահատիկը կուղարկվի Աֆրիկա և Ասիա:
Եվրահանձնակատարը պնդում է, որ Ուկրաինայից հացահատիկի ներմուծումը ԵՄ սահմանամերձ երկրներ նույնպես «վնասակար լուծում» է ուկրաինացի ֆերմերների համար:
Նա հավելել է, որ Ուկրաինան պետք է ամսական մոտ 4 մլն տոննա հացահատիկ արտահանի: Նա հստակեցրել է, որ ԵՄ-ն ի վիճակի է նման քանակությամբ հացահատիկ տարանցել նավահանգիստներ, բայց «դրա համար միջոցներ են հարկավոր»:
Եվրահանձնաժողովը հունիսի 5-ին համաձայնություն է տվել Ուկրաինայից հինգ երկիր՝ Բուլղարիա, Հունգարիա, Լեհաստան, Ռումինիա և Սլովակիա ցորենի, եգիպտացորենի, կանոլայի և արևածաղկի արտահանման սահմանափակումները մինչև սեպտեմբերի 15-ը երկարաձգելու վերաբերյալ:
Ուկրաինան երկար տարիներ Սև ծովի իր նավահանգիստներով արտահանել է հացահատիկի և այլ գյուղատնտեսական արտադրանքի հիմնական ծավալը։ Սակայն, երկրի տարածքում ռազմական գործողության սկսվելուց հետո նավահանգիստների աշխատանքը խիստ սահմանափակ էր։ Արտահանման հոսքերը հիմնականում վերակողմնորոշվել են դեպի Եվրոպա։
Ուկրաինայի հացահատիկի ասոցիացիայի գնահատականներով՝ 2023/2024 թվականների նոր տարեշրջանում Ուկրաինայից հացահատիկի արտահանումը կարող է կազմել գրեթե 48 միլիոն տոննա, մինչդեռ անցած տարեշրջանում, որն ավարտվել է հունիսի 30-ին, Ուկրաինայի հացահատիկի ասոցիացիայի գնահատմամբ՝ հասել է 58 միլիոն տոննայի: