Գների կայունացման համար ԱՄՆ-ը ռազմավարական պահուստից ևս 26 մլն բարել նավթ կվաճառի․ Bloomberg
ԱՄՆ իշխանությունները նախատեսում են վաճառել ևս 26 միլիոն բարել նավթ երկրի սեփական ռազմավարական պաշարներից ՝ վառելիքի բաժնետոմսերի գները կայունացնելու համար։ Այս միջոցառումը նախատեսվում է իրականացնել այս տարվա ապրիլից հունիս ընկած ժամանակահատվածում,- հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով աղբյուրներին։ «Կոնգրեսի կողմից հաստատված վաճառքը կկազմի 26 միլիոն բարել հում նավթ 2023 թվականի ապրիլից հունիս: Վաճառքն իրականացվում է ընթացիկ ֆինանսական տարվա 2015 թվականին ընդունված բյուջետային մանդատի համաձայն։
Այս միջոցառման իրականացումից հետո ակնկալվում է, որ ԱՄՆ ռազմավարական նավթային պաշարների ընդհանուր ծավալը 371,5 միլիոնից կկրճատվի 345 միլիոն բարելի ՝ 714 միլիոն բարել պահեստավորման ընդհանուր հզորությամբ։ Միևնույն ժամանակ, ֆոնդային առևտրականներն արդեն արձագանքել են ԱՄՆ իշխանությունների ՝ շուկա նավթի լրացուցիչ ծավալներ ուղարկելու պլաններին ՝ մի փոքր նվազեցնելով տարբեր տեսակի հումքի շուկայական գնանշումները,- ասվում է գրառման մեջ։ «West Texas Intermediate ամերիկյան հենանիշը նվազել է 1%-ով ՝ հասնելով բարելի դիմաց 79 դոլարի ՝ ԱՄՆ իշխանությունների ՝ մեծ քանակությամբ բարել թողարկելու պլանների մասին հայտարարությունից հետո: Brent տեսակի նավթի ապրիլյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,69%-ով ՝ հասնելով 86,01 դոլարի՝ մեկ բարելի դիմաց։