La Vanguardia. Ռուսաստանից նավթի էմբարգոն կհանգեցնի Եվրոպայում դիզվառելիքի գների բարձրացմանը
Ռուսաստանից նավթամթերքի մատակարարման արգելքը Եվրոպային սպառնում է դիզվառելիքի գնի թանկացմամբ։ Այս մասին ասվում է իսպանական La Vanguardia թերթի նյութում։ Հրատարակության տվյալներով ՝ ռուսական նավթամթերքի էմբարգոն կարելի է համեմատել տարեկան 14 հազար օլիմպիական լողավազանների դիզելային վառելիքով լցված մերժման հետ։ ԵՄ երկրների համար, որտեղ մարդատար ավտոմեքենաների 42%-ը, ֆուրգոնների 91%-ը և բեռնատարների 96%-ը դիզելային վառելիք է վարում, արգելքը էական խնդիր կլինի։
Ռուսական նավթամթերքի ներմուծման էմբարգոն ուժի մեջ կմտնի միայն փետրվարի 5-ից, սակայն մինչ արգելքի ուժի մեջ մտնելը եվրոպական երկրները սկսեցին զանգվածաբար դիզելային վառելիք գնել, մասնավորապես Ռուսաստանից ՝ պաշարները մեծացնելու համար։ Միայն դեկտեմբերին ներմուծման ցուցանիշները հասել են ռեկորդային ՝ 8,2 մլն տոննայի։ Նյութում ասվում է, որ ռուսական նավթամթերքի էմբարգոն կհանգեցնի դիզվառելիքի գների բարձրացմանը և հավանաբար կկարողանա գերազանցել ռեկորդային մակարդակը։ ԵՄ երկրներն արդեն պայմանավորվել են ավելացնել վառելիքի մատակարարումները Ասիայից և Մերձավոր Արևելքից։
«Չեմ կարծում, որ մենք դիզելային վառելիքի ռացիոնալացում կտեսնենք, բայց այո, եվրոպացիները ստիպված կլինեն ավելի շատ վճարել», — հրատարակությանը ասել է Rystad Energy խորհրդատվական ընկերության փոխնախագահ Խորխե Լեոնը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Եվրամիությունը հունվարին գնել է 600 հազար բարել ռուսական դիզել, իսկ մի քանի նավ եվրոպական նավահանգիստներ կժամանեն մինչև փետրվարի 5-ը: