Goldman Sachs-ը բիթքոյինը ներկայացնում է որպես 2023 թվականի լավագույն ակտիվ
Goldman Sachs Group Inc. բիթքոյնը գնահատել է որպես 2023-ի լավագույն կատարողական ակտիվներից մեկը  ՝ գերազանցելով S&P 500-ը, ոսկին, անշարժ գույքը և Nasdaq 100-ը: Investbank-ի հաշվետվության մեջ առաջին կրիպտոարժույթը առաջ է անցել նաև զարգացող շուկաների ինդեքսից ՝ MSCI-ից, զարգացած շուկաների MSCI-ից և ԱՄՆ գանձապետական ​​10-ամյա պարտատոմսերից:
Բիթքոինի ընդհանուր եկամտաբերությունը կազմել է 27% ՝ 3.1 ռիսկի հարաբերակցությամբ: Մնացած ակտիվներն այս առումով շատ հետ են մնում: Օրինակ, MSCI-ն զբաղեցնում է երկրորդ տեղը միայն 8% ընդհանուր եկամտաբերությամբ: Տարեսկզբից բիթքոյնը թանկացել է ավելի քան 40%-ով և գերազանցել է 23000 դոլարի մակարդակը: 2023 թվականի առաջին ամսում ոչ մի այլ ավանդական ակտիվ չի ցուցաբերել նման արագ աճ: Goldman Sachs-ը թվային ակտիվների նախկին հակառակորդն է: Բանկը առաջին անգամ բիթքոյն է ավելացրել իր եկամուտների հաշվետվությանը 2021 թվականի սկզբին: 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում բանկը սկսեց իր հաճախորդներին տրամադրել կրիպտո ծառայություններ։
Դեկտեմբերին Goldman Sachs-ի վերլուծաբաններն ասացին, որ ակնկալում են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում ոսկին կգերազանցի բիթքոյնին, ավելացնում է Forbes-ը: Բիթքոյնը վերջին տարվա ընթացքում կտրուկ անկում է ապրել, քանի որ Դաշնային պահուստը բարձրացնում է տոկոսադրույքները՝ փորձելով նվազեցնել աճող գնաճը:Բիթքոյնի գների վերջին աճը մասամբ պայմանավորված է այն ակնկալիքներով, որ Fed-ը պատրաստ է հրաժարվել տոկոսադրույքների բարձրացման ծրագրից: Գնաճի վերջին տվյալները ցույց են տվել, որ ԱՄՆ գները դեկտեմբերին նվազել են ՝ առաջին անկումը 2020 թվականի մայիսից ի վեր։