Սկանդինավյան երկրներում ջերմաստիճանի կտրուկ անկումը փորձություն է մայրցամաքի անխափան էներգիայի մատակարարման համար․ Bloomberg
Դկտ 10, 2022 14:05
Սկանդինավյան երկրներում, այդ թվում ՝ Շվեդիայում և սկանդինավյան այլ երկրներում ջերմաստիճանի կտրուկ անկումը կդառնա մայրցամաքի անխափան էներգիայի մատակարարման փորձություն։ Մի շարք երկրներում արդեն ցուրտ է գրանցվել, և հաջորդ շաբաթ եղանակային պայմանները, ամենայն հավանականությամբ, կմնան անբարենպաստ,- հայտնում է Bloomberg-ը։
«Ուրբաթ օրը Ստոկհոլմի բնակիչներին բախվել են արկտիկական քամիների ժամանումը։ Սկանդինավիայում ջերմաստիճանը կանխատեսվում է մինչև -23℃։ Մայրցամաքը տարածող ցուրտը կշարունակվի մինչև հաջորդ շաբաթ, Գերմանիայում սպասվում է սառնամանիք, իսկ Մեծ Բրիտանիայի որոշ մասերում ՝ ձյուն: Արկտիկայի եղանակը փորձություն կդառնա եվրոպական մի շարք երկրների համար էներգամատակարարման համար։ Աշնանային համեմատաբար տաք սեզոնի ավարտից հետո ՝ տարածաշրջանում ձմռան գալուստով, էներգառեսուրսների պահանջարկի աճ է գրանցվել։ Միևնույն ժամանակ, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Սկանդինավյան երկրների հողմակայաններում էներգիայի արտադրությունը դեռևս անբավարար է անխափան ջեռուցման սեզոնի համար: Այդ կապակցությամբ Ֆրանսիայում և Շվեդիայում միջուկային արտադրության բեռը կավելանա,- նշվում է հոդվածում։