Շրի Լանկայի նախագահ Գոտաբայա Ռաջապակսան Սինգապուր ժամանելուն պես հրաժարական է տվել
Շրի Լանկայի նախագահ Գոտաբայա Ռաջապակսան հրաժարական է տվել, երբ նա մեկնել է Սինգապուր: Նա այնտեղ է ժամանել Մալդիվներից։ Այս մասին հայտնում է NDTV հեռուստաալիքը։
Լրատվամիջոցների տեղեկություններով ՝ նախագահը հրաժարականի դիմում է գրել խորհրդարանի նախագահ Մահինդա Յապա Աբեյվարդենին ՝ էլեկտրոնային փոստով։ Հեռուստաալիքը նաև նշում է, որ Ռաջապաքսան, նախագահ եղած ժամանակ, կալանքի նկատմամբ անձեռնմխելիություն էր վայելում, որն օգտագործել էր Շրի Լանկան լքելու համար։ Նա հրաժարական է տվել միայն երկրից հեռանալուց հետո ՝ հնարավոր կալանքից խուսափելու համար։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ռաջապակսան կնոջ հետ Ան-32 ինքնաթիռով մեկնել է Մալդիվներ։
Հուլիսի 14-ին Շրի Լանկայի խորհրդարանի նախագահը խնդրել է նախագահին շտապել իր հրաժարականը։
Ապրիլից Շրի Լանկայում շարունակվում են բողոքի ցույցերը ՝ ընդդեմ քաղաքացիների կյանքի վատթարացման։ Երկիրը բախվել է 1948 թվականի անկախությունից ի վեր ամենավատ տնտեսական ճգնաժամին, որը հանգեցրել է սոցիալական և քաղաքական լարվածության: Շրի Լանկայի նախագահը որոշել է հրաժարական տալ հանրապետությունում զանգվածային բողոքի ակցիաների ֆոնին։