WSJ. ԱՄՆ-ում չինական ընկերությունների բաժնետերերը վաճառում էին իրենց բաժնետոմսերը մինչև դրանց արժեքի կտրուկ անկումը
Չինական ընկերությունների բաժնետերերը խոշոր բաժնետոմսեր էին վաճառում դրանց գնի կտրուկ անկումից առաջ ՝ դրանով իսկ խուսափելով առնվազն 10 միլիարդ դոլարի կորուստներից հինգ տարում ` 2016-2021 թվականներին, պարզել են հետազոտողները՝ ուսումնասիրելով ԱՄՆ արժեթղթերի և շուկաների հանձնաժողովի փաստաթղթերը: Այսպիսով, Alibaba առցանց մանրածախ առևտրի բաժնետոմսերը վաճառվել են 150 միլիոն դոլարով ԱՄՆ Ant Group-ում ցուցակման չեղարկումից մեկ օր առաջ։
Ամերիկացի հետազոտողները վերլուծել են 2016-ից 2021 թվականներին Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով (SEC) ներկայացված փաստաթղթերը: Նրանք պարզել են, որ Չինաստանում տեղակայված, բայց ԱՄՆ ֆոնդային բորսայում ցուցակագրված ընկերությունների բաժնետերերը խուսափել են առնվազն 10 միլիարդ դոլարի առևտրային կորուստներից՝ վաճառելով բաժնետոմսերը՝ գների զգալի անկման վտանգով պայմանավորված: Այս մասին գրում է The Wall Street Journal։
ԱՄՆ-ում ցուցակագրված չինական ընկերությունների բաժնեմասային գործարքներից մեկ տարի անց բաժնետոմսերի գները միջինը 21%-ով ցածր էին, քան վաճառքի պահին, ինչը նշանակում է, որ վաճառողները խուսափում էին այլ ներդրողների կրած վնասներից: 2020 թվականի հոկտեմբերին, օրինակ, Alibaba-ի վճարային գործընկեր Ant Group-ը պատրաստվում էր նախնական հրապարակային առաջարկի, որը հավանաբար կբարձրացնի Alibaba-ի բաժնետոմսերի մեկ երրորդի արժեքը: Այնուհետև Alibaba-ի հիմնադիր Ջեք Ման քննադատել է չինական կարգավորող մարմիններին։ Alibaba-ի բաժնետոմսերը Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայում նվազել են 8%-ով Ant-ի ցուցակից հանելու մասին հայտարարության օրը՝ նոյեմբերի 3-ին: Հայտարարությունից մեկ օր առաջ Alibaba-ի բաժնետերերից մեկի՝ Sky Scraper Enterprises-ի կողմից վերահսկվող կազմակերպությունը վաճառել է 150 միլիոն դոլար արժողությամբ Alibaba-ի բաժնետոմսերը, համաձայն SEC ներկայացված փաստաթղթերի: Բաժնետոմսերի վաճառքը նախատեսված էր գործարքից երկու ամիս առաջ ընդունված առևտրային պլանով։ Alibaba-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ ընկերության ծրագրերը պահանջում են մինչև 60 օր մինչև առևտուրը սկսելը:
«Չափազանց տեղին չէ ենթադրել, որ SkyScraper Limited-ի կողմից 2020 թվականի սեպտեմբերի սկզբին ընդունված պլանը նախատեսված էր բաժնետոմսերի վաճառքի համար՝ ակնկալելով անսպասելի մարտահրավերները Ant IPO-ի առջև, պլանի գործարկումից երկու ամիս հետո», — ասաց նա :Հետազոտության հեղինակներ SEC-ի նախկին հանձնակատար Ռոբերտ Ջեքսոնը և Փենսիլվանիայի համալսարանի գիտնականներ Բրեդֆորդ Լինչը և Դենիել Թեյլորը նշել են, որ արժեթղթերի մասին օրենքում կան դրույթներ, որոնք հանգեցնում են չինացի և ամերիկյան ինսայդերների առևտրային արդյունքների անհամապատասխանության: ԱՄՆ ընկերությունների ղեկավարներն ու հիմնական բաժնետերերը պետք է երկու օրվա ընթացքում բացահայտեն իրենց գործարքները SEC-ի կայքում տեղադրված և ներդրողներին հասանելի հայտարարության մեջ: Օտարերկրյա ընկերությունները 1990-ականների սկզբին ազատվեցին այս կանոնից:
Նրանք կարող են իրենց դիմումները ներկայացնել թղթի վրա փոստով, փաստաթղթերը երեք ամիս պահվում են Վաշինգտոնի SEC կենտրոնակայանի փաստաթղթերի կաբինետում։ Ներդրողները պարբերաբար ստանում են տեղեկություն բաժնետերերից ՝ հավատալով, որ իրենք ավելի լավ տեղեկացված են: 2002 թվականին, երբ ԱՄՆ վաճառողների համար բացահայտման պատուհանը մեկ ամսից կրճատվեց մինչև երկու օր, հետազոտությունը ցույց տվեց, որ բաժնետերերի շահույթը նվազել է: Հետազոտողները ուսումնասիրել են Վաշինգտոնի ծառայության տվյալների մատակարարի կողմից մշակված ավելի քան 100000 դիմում: Նրանք այնուհետև սկսել են հետևել բաժնետոմսերի գնին վաճառքից հետո: Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ օտարերկրյա ութ երկրներում հիմնված ընկերությունների բաժնետերերը խուսափել են 11,9 միլիարդ դոլարի վնասից, մեծամասնությունը կազմել են չինական ընկերությունները, սակայն նմանատիպ պատկեր են ցույց տվել Ռուսաստանում, Կայման կղզիներում և Նիդեռլանդներում տեղակայված ընկերությունները:
iQiyi-ի (չինական վիդեո հեռարձակման ընկերություն) բարձրաստիճան ղեկավարները 2021 թվականի մարտին ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում վաճառել են 125 միլիոն դոլար արժողությամբ բաժնետոմսեր. բաժնետոմսերը կրկնակի կրճատվեցին հաջորդ երկու ամսվա ընթացքում և կորցրեցին արժեքի երկու երրորդը մինչև այդ տարվա հոկտեմբեր: Միաժամանակ, էլեկտրոնային առևտրի չինական Vipshop Holdings ընկերության ղեկավարները վաճառել են ավելի քան 250 միլիոն դոլար արժողությամբ բաժնետոմսեր գրեթե ռեկորդային գներով: Հաջորդ վեց ամիսների ընթացքում գինը նվազել է ավելի քան 70%-ով: