Անհանգիստ մարդու ուղեցույց. ինչպե՞ս կառավարել անհանգստությունը աշխատանքում
Աշխարհը լի է անորոշություններով և անհանգստացնող հարցերով՝ գլոբալ պատերազմներից ու տնտեսական անհավասարություններից մինչև արհեստական բանականության զարգացում և քաղաքական փոփոխություններ:
Արդյունքում, շատերը հայտնվում են ծանր հուզական վիճակում, որը խանգարում է աշխատանքի արդյունավետությանը: Ինչպե՞ս կարող ենք դիմակայել այս ամենին ու միևնույն ժամանակ շարունակել աշխատել ու ղեկավարել այլոց։
1. Դանդաղեցրեք տեմպը
Հաճախ անհանգստությունը սկսում է մարմնում սեղմվել կամ տանջել, բայց մենք չենք նկատում այն, քանի դեռ շատ ուշ չէ: Կարևոր է ժամանակ տրամադրել հասկանալու, թե ինչ ենք զգում և ինչն է անհանգստություն առաջացնում: Կարող է օգտակար լինել ժամանակ առ ժամանակ կանգ առնել և հարցնել ինքներս մեզ, թե ինչ ենք զգում՝ տարբեր ժամերի։ Օրինակ՝ «Ինչպիսի՞ն եմ զգում առավոտյան ժամը 9-ին, կեսօրին և երեկոյան»: Նման դիտարկումները կօգնեն հասկանալ, թե ինչպիսի ազդակներ ենք ստանում մեր մարմնից, որոնք վկայում են հուզական ծանրաբեռնվածության մասին:
2. Մի մեկուսացրեք ձեզ
Հաճախ մենք մտածում ենք, որ ավելի լավ է մնալ տանը և խուսափել մարդկանցից: Սակայն, երբեմն այլ մարդկանց ներկայությունը կարող է օգնել դուրս գալ սեփական մտքերից: Օրինակ՝ գնալ սուրճ խմելու կամ մի կարճ զբոսանքի դուրս գալու ընթացքում կարող եք ավելի հանգիստ զգալ: Այսպիսով, դուք կարող եք դուրս գալ ձեր մտքերի սահմաններից և վերադառնալ իրական աշխարհ:
3. Խրախուսող կարգապահություն
Որոշ մարդիկ պայքարում են անհանգստության դեմ՝ հաստատելով կարգապահություն՝ ամեն օր դուրս գալ զբոսնելու, մեդիտացիա անելու կամ օրագիր վարելու միջոցով: Նման վարքագիծը կարող է դառնալ մի տեսակ ինքնասերության ձև, որը կօգնի կարգավորել ձեր մտքերը և հույզերը: Եթե նույնիսկ այս գործունեությունները ձեզ համար հաճելի չեն, փորձեք գտնել այնպիսի մեթոդներ, որոնք կօգնեն ձեզ նվազեցնել սթրեսը՝ օրինակ սպորտով զբաղվելով կամ երաժշտություն լսելով:
4. Նախօրոք պատրաստ եղեք դժվար պահերին
Երբ անհանգստությունը հասնում է կրիտիկական կետին, կարող է օգտակար լինել ունենալ կանխավ պատրաստված պլան, որը կօգնի ձեզ դիմակայել իրավիճակին: Օրինակ՝ եթե ունեք անհանգստության բուժում, ապա այն միշտ ձեռքի տակ պահեք, կամ փորձեք վերականգնել ձեր մարմնի հանգստությունը՝ մրսեցնելով դեմքը սառը ջրով: Նման մեթոդները կօգնեն հանգստացնել նյարդային համակարգը և ապահովել ձեզ հուզական կայունություն:
Այս միջոցները նախատեսված են օգնելու համար, երբ անհանգստությունը խանգարում է աշխատանքին և առօրյային: Սակայն, եթե ձեր անհանգստությունը շարունակում է խանգարել ձեր կյանքին, ավելի լավ է խորհրդակցել մասնագետի հետ: Հիշեք՝ նման զգացմունքները չեն նշանակում, որ դուք չեք կարող հաջողությամբ շարունակել աշխատանքը. ճիշտ մոտեցմամբ դուք կարող եք կառավարել ձեր անհանգստությունը և պահպանել ձեր արտադրողականությունը: