Toyota-ն որոշ գործարաններում կդադարեցնի արտադրությունը
Toyota Motor-ը մայիսի 16-ից կդադարեցնի Ճապոնիայի ութ գործարանների արտադրական գծերի մի մասը,- հայտնել են ընկերությունից: Մայիսի 16-ից 14 փոխակրիչներով արտադրությունը վեց օրով կդադարեցվի։ Աշխատանքի ժամանակավոր ընդմիջումը կապված է Չինաստանից պահեստամասերի մատակարարման ընդհատումների հետ, որտեղ մասնակի արգելափակում է մտցվել ՝ կապված կորոնավիրուսային իրավիճակի հետ։
Կիսահաղորդիչների պակասի պատճառով արդեն իսկ կատարված ճշգրտումներով ՝ Toyota Motor-ի մեքենաների թողարկումը Ճապոնիայում և արտասահմանում մայիսին կկազմի մոտ 700,000 միավոր ՝ մոտ 130,000-ով պակաս, քան նախատեսված էր:
Հիշեցնենք, որ մարտին Toyota-ն դադարեցրել է ավտոմեքենաների արտադրությունը Ռուսաստանում, իսկ հետո մատակարարումները երկիր։ Ընկերությունն այս որոշումը բացատրել է արտադրական շղթաների և արտահանման ուղիների հետ կապված խնդիրներով։ Միաժամանակ ընկերության մամուլի ծառայությունն ընդգծել է, որ Toyota-ն չի պատրաստվում լքել Ռուսաստանը։
Ավելի ուշ Reuters-ը հայտնել է, որ 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում Toyota-ն ստիպված կլինի զգալիորեն կրճատել ավտոմեքենաների արտադրությունը Ճապոնիայում ՝ նախկինում նախատեսված ծավալից։
Գործակալության զրուցակիցներն այնուհետ նշել են, որ Toyota-ի ճապոնական բոլոր ձեռնարկություններում արտադրության ընդհանուր ծավալները ապրիլին կնվազեն 20%-ով, մայիսին ՝ 10%-ով, իսկ հունիսին ՝ 5%-ով։ Դա պայմանավորված է կիսահաղորդիչների շարունակական պակասով, ինչպես նաև բաղադրիչների մատակարարման հետ կապված նոր խնդիրներով: