Կառավարությունը հաստատեց տրանսպորտային և կրթական ոլորտների զարգացման նոր քայլերը
Այսօր ՀՀ Կառավարության հերթական նիստում, որը վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ընդունվեցին մի շարք կարևոր որոշումներ՝ ուղղված ինչպես տրանսպորտային, այնպես էլ կրթական և տնտեսական ոլորտների զարգացմանը։
Նոր տրանսպորտ՝ նոր որակ
Կառավարությունը նպատակ ունի խթանել կանոնավոր ուղևորափոխադրումների ոլորտի արդիականացումը՝ հնարավորություն տալով անհատ ձեռնարկատերերին և կազմակերպություններին ներմուծել նոր արտադրության ավտոտրանսպորտային միջոցներ: Այս փոփոխությունը հնարավորություն կտա փոխարինել հին միկրոավտոբուսներն ավելի էկոլոգիական և անվտանգ տրանսպորտային միջոցներով, որոնք կբարձրացնեն սպասարկման որակը։ Ոլորտի օպերատորներին կտրվի մաքսային արտոնություն՝ երրորդ երկրներից նոր միկրոավտոբուսներ ներկրելու դեպքում։ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը շեշտեց, որ այս որոշումը նպատակ ունի խուսափել մենաշնորհացման ռիսկերից և խթանել մրցակցությունը։
Կրթաթոշակներ ագրարային մասնագիտությունների համար
Կառավարությունը վերանայում է կրթաթոշակային քաղաքականությունը՝ շեշտը դնելով ագրարային ոլորտի զարգացման վրա։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրեց, որ ագրարային ուղղվածությամբ մասնագիտությունները, ներառյալ պարենային անվտանգությունն ու թվային գյուղատնտեսությունը, կներառվեն կրթաթոշակային ծրագրերի ցանկում։ Այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի խթանել այդ ոլորտների մասնագետների պատրաստումը՝ ապահովելով նրանց ավելի բարեկեցիկ ֆինանսական աջակցություն։ Վարչապետը կարևորեց այս փոփոխությունը՝ ընդգծելով, որ գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացման ծրագրերն արդեն տեսանելի են, և նոր կադրերի ներգրավումը առաջնահերթություն է։
Ջրային ռեսուրսների կառավարում՝ գյուղատնտեսության ապագայի համար
Վարչապետը անդրադարձավ գյուղատնտեսության ոլորտում ջրային ռեսուրսների կառավարման խնդրին՝ նշելով, որ պետք է մշակել ռազմավարական ծրագիր՝ ճիշտ ջրային ռեսուրսների բաշխման և կառավարման համար։ Նա շեշտեց, որ երկրի բոլոր բնակավայրերն ունեն ջրի խնդիրներ, և այդ հարցի լուծումը չափազանց կարևոր է գյուղատնտեսական նոր տարածքների զարգացումն ապահովելու համար։
Ճանապարհների վերակառուցման համար՝ 3.4 միլիարդ դրամ
Տրանսպորտային ոլորտի բարելավման շարունակականությունը շարունակվում է։ Կառավարությունը հաստատեց 3.4 միլիարդ դրամ հատկացում՝ ճանապարհների և տրանսպորտային օբյեկտների վերակառուցման համար։ Ներկայացվեցին հիմնանորոգվող ճանապարհների ցանկը, որոնք ընդգրկում են ինչպես միջպետական, այնպես էլ հանրապետական և մարզային նշանակության ճանապարհներ։
Կրթաթոշակներ ագրարային ոլորտի մասնագիտություններով
Ագրարային կրթությունը ևս խթանվում է։ Կառավարության որոշմամբ, պետությունը կտրամադրի 70-77 հազար դրամ կրթաթոշակ այն ուսանողներին, որոնք կընտրեն ագրարային ոլորտի մասնագիտությունները, ներառյալ օրգանական գյուղատնտեսությունը, անտառային տնտեսությունը, անասնաբուժությունը և այլ ռազմավարական ուղղություններ։
Աջակցություն անհայտ կորածների ընտանիքներին
Կառավարությունն ընդունեց նաև սոցիալական աջակցության շարունակականության վերաբերյալ որոշում՝ ուղղված ԼՂ պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին։ Ընտանիքներին կհատկացվի աջակցություն՝ մինչև հոկտեմբեր ամիսը ներառյալ։
Այս և մյուս որոշումները նպատակ ունեն խթանել ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացումը՝ բարձրացնելով սպասարկման, կրթական և տնտեսական ոլորտներում մատուցվող ծառայությունների որակը։