Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակը 2024 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին
Հայաստանի ՓՄՁ-ների շրջանառությունը 2024 թվականի առաջին կեսին հասել է 3,723.3 մլն դրամի, և այս թվերը վկայում են տնտեսության փոքր, բայց կենսունակ սեգմենտի ակտիվացման մասին: Վիճակագրական կոմիտեի վերջին զեկույցը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ համաշխարհային տնտեսական անորոշության պայմաններում, երկրի տնտեսական շարժը պահպանվում է, շեշտադրելով ինչպես աճող հնարավորությունները, այնպես էլ առկա մարտահրավերները։
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներ
• Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) կազմել է 110.4%:
• Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը հասել է 1,408.1 մլն դրամի, 18.2%-ով աճելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
• Շինարարության ծավալը կազմել է 202.0 մլն դրամ, ինչը 15.7%-ով ավել է 2023 թվականի համեմատ:
• Առևտրի շրջանառությունը կազմել է 2,754.2 մլն դրամ, 22.9% աճով:
Հանքային ջրերի արդյունահանում և բնապահպանական ծախսեր
• Հանքային ջրերի արդյունահանումը կազմել է 2.91 մլն խորանարդ մետր, իսկ ածխաթթու գազի կորզման ծավալը՝ 872.4 հազ. խորանարդ մետր:
• Բնապահպանության ընթացիկ ծախսերը կազմել են 13,997.7 մլն դրամ:
• Հողերի պահպանության ծախսերը կազմել են 8,745.7 մլն դրամ, իսկ մթնոլորտային օդի պահպանության ծախսերը՝ 924.8 մլն դրամ:
Փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) զարգացում
• ՓՄՁ-ների շրջանառությունը կազմել է 3,723.3 մլն դրամ:
• Մեծածախ և մանրածախ առևտրի ոլորտում շրջանառությունը կազմել է 2,360.4 մլն դրամ:
• ՓՄՁ-ների աշխատողների ընդհանուր թիվը կազմել է 300,465 մարդ, որոնցից 114,561-ը աշխատում են գերփոքր ձեռնարկություններում:
• Միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 253,372 դրամ: Տեղեկատվություն և կապ ոլորտում միջին աշխատավարձը կազմել է 824,555 դրամ:
Սպառողական զամբյուղ և սպառողական գների ինդեքս
• Նվազագույն սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքը կազմել է 77,065.5 դրամ:
• Պարենային զամբյուղի ամսական արժեքը կազմել է 41,657.0 դրամ:
• Սպառողական գների ինդեքսը հունիս ամսվա դրությամբ կազմել է 99.1%, ինչը նշանակում է 0.9% գնանկում:
Արտարժութային փոխարժեքներ
• ԱՄՆ դոլարի միջին փոխարժեքը կազմել է 388.06 դրամ:
• Եվրոյի միջին փոխարժեքը կազմել է 417.56 դրամ:
• Ռուսական ռուբլու միջին փոխարժեքը կազմել է 4.42 դրամ:
Հարկադիր կատարումն ապահովող գործառույթներ
• Կատարողական վարույթների ընդհանուր թիվը կազմել է 454,371 միավոր, որոնցից 479,819-ը կարճվել և ավարտվել են:
• ՀՀ պետական բյուջեի օգտին գույքային բնույթի կատարողական վարույթներով բռնագանձված գումարը կազմել է 2,629.5 մլն դրամ, իսկ չվերականգնված մնացորդ գումարը՝ 6,020.1 մլն դրամ:
Զբոսաշրջություն
• 2024 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին զբոսաշրջիկների ամենաայցելված վայրերն էին Գառնի-Գեղարդը՝ 4,970 այցելու, Երևանը՝ 1,901 այցելու:
• Նորավանք այցելել է 689 մարդ, իսկ Տաթև՝ 2,644 մարդ:
Այս բոլոր ցուցանիշները միաժամանակ վկայում են թե՛ աճի հնարավորությունների, թե՛ զգուշավորության անհրաժեշտության մասին, հատկապես երբ հաշվի ենք առնում առկա տնտեսական անկայունությունը և սպառողական շուկայի փոփոխությունները։ Հայաստանի տնտեսական ապագան կախված է այն բանից, թե ինչպես կկառավարի երկիրը այս փոփոխությունները և ինչպես կպատրաստվի դիմակայելու առաջիկա մարտահրավերներին։