«Գազպրոմը» դադարեցնում է մասնակցությունը «Gazprom Germania»-ին և նրա բոլոր ակտիվներին
Գազպրոմի խումբը դադարեցրել է իր մասնակցությունը գերմանական Gazprom Germania ընկերությանը և նրա բոլոր ակտիվներին, հետևում է ընկերության հաղորդագրությունից կորպորատիվ տեղեկատվության բացահայտման ծառայության վերաբերյալ։ «Գազպրոմ» հանրային բաժնետիրական ընկերության դուստր ձեռնարկությունները դադարեցրել են իրենց մասնակցությունը «Gazprom Export Business Services» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը, որը «Gazprom Germania GmbH»-ի միակ անդամն է», — ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ: Միջոցառման ամսաթիվը 2022 թվականի մարտի 31-ն է։ «Գազպրոմ Գերմանիա» խումբը ակտիվ է բնական գազի վաճառքի և շուկայավարման, առևտրի, հետախուզման և արտադրության, ինչպես նաև ստորգետնյա պահեստավորման նախագծերում. գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Բեռլինում:
Ավելի վաղ Handelsblatt թերթը, հղում անելով Գերմանիայի կառավարության աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը սցենարներ է մշակում Ռուսաստանից էներգակիրների մատակարարումների դադարեցման դեպքում։ Հրատարակության զրուցակիցների խոսքով՝ որպես միջոցառումներից մեկը՝ Գերմանիայի կառավարությունը քննարկում է ռուսական «Գազպրոմի» և «Ռոսնեֆտի» դուստր ձեռնարկությունների՝ «Գազպրոմ Գերմանիա» և «Ռոսնեֆտ Դոյչլանդ» ընկերությունների ազգայնացումը։ «Gazprom Germania»-ն միավորում է Եվրոպայում գործող մի շարք ընկերություններ, այդ թվում՝ «Gazprom Marketing & Trading Ltd», «Wingas», «Gascade Gastransport», «Astora», «Gazprom NGV Europe» (գազալցակայանների օպերատոր Գերմանիայում և Չեխիայում) և այլն: Գերմանիան ռուսական գազի ամենամեծ գնորդն է, ասվում է ընկերության կայքում։ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով Handelsblatt-ի հրապարակումը, ասել է, որ նույնիսկ «Գազպրոմի» կամ «Ռոսնեֆտի» դուստր ձեռնարկությունների ազգայնացման հարցի ուսումնասիրությունն անընդունելի է, քանի որ այն «խախտում է բոլոր ենթադրելի և աներևակայելի կանոններն ու օրենքները։