«Գազպրոմ»-ի արտադրությունը հասել է պատմական նվազագույնին
Հուլիսին «Գազպրոմի» միջին օրական արդյունահանումը նվազել է մինչև 774 մլն խմ գազ, ինչը 14 տոկոսով պակաս է հունիսի համեմատ։ Այս մասին ՝ հղում անելով սեփական հաշվարկներին ՝ հիմնված ընկերության պաշտոնական տվյալների վրա,- գրում է Bloomberg-ը։
Այս արժեքը դարձել է նվազագույնը առնվազն 2008 թվականից, այսինքն ՝ վերջին 14 տարիների ընթացքում։ Դրա պատճառը հիմնական շուկաներ արտահանման կտրուկ անկումն է, որն արձանագրվում է չորրորդ ամիսն անընդմեջ։ Ընդհանուր առմամբ, «Գազպրոմն» այս տարի արդյունահանել է 262,4 մլրդ խմ գազ, ինչը 12 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
«Գազպրոմն» ըստ ամիսների արտահանման տվյալներ չի ներկայացնում, սակայն գործակալության հաշվարկները ցույց են տալիս, որ հուլիսին ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող երկրներ օրական միջինը 206 մլն խմ գազ է գնացել, ինչը 22 տոկոսով պակաս է հունիսի համեմատ։ Այս ցուցանիշը ամենացածրն է 2014 թվականից ի վեր։ Չինաստան մատակարարումների պլանավորված աճն ի զորու չէ փոխհատուցել Եվրամիության հետ հարաբերություններում ձախողումը։
Ավելի վաղ «Գազպրոմ»-ը հայտարարել է, որ այս տարվա առաջին յոթ ամսում ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող երկրներ մատակարարումները նվազել են 34,7 տոկոսով (40 միլիարդ խորանարդ մետր) ՝ մինչև 75,3 միլիարդ խորանարդ մետր: «Սիբիրի ուժը» գազատարով արտահանումը Չինաստան աճել է 60,9 տոկոսով ՝ ընդհանուր առմամբ համաձայն պայմանագրի, որը նախատեսում է աստիճանական աճ ՝ մինչև 38 միլիարդ խորանարդ մետր նախատեսված հզորությունը:
Կարճաժամկետ հեռանկարում մատակարարումների և արտադրության հետ կապված իրավիճակը միայն կվատթարանա, քանի որ ընկերությունը հետագայում կրճատեց մատակարարումները Գերմանիա «Հյուսիսային հոսք» գազատարով: Եվրոպան ակնկալում է, որ Մոսկվան, որպես Արևմուտքի հետ աշխարհաքաղաքական առճակատման մաս, այս կամ այն ​​պատրվակով ամբողջությամբ կդադարեցնի գազի վաճառքը։